CZK/€ 24.745 +0,14%

CZK/$ 22.792 +0,00%

CZK/£ 28.930 +0,33%

CZK/CHF 25.049 -0,10%

Text: Redakce

27. 08. 2021

2 komentáře

Češi aktuálně výrazně investují. Přispívá k tomu zrušení superhrubé mzdy i omezování spotřeby

 

Foto: Pixabay

Vzhledem k rostoucí inflaci a nízkým úrokovým sazbám na spořicích produktech se lidé stále více zajímají o možnosti, jak své peníze jednak ochránit před inflací a také co nejlépe a efektivně je zhodnotit. Výraznému růstu zájmu o investování rovněž přispělo zrušení superhrubé mzdy a omezování spotřeby v důsledku protipandemických opatření.

Loading 

Celkový objem jednorázových a pravidelných investic se například podle dat České spořitelny (ČS) od června 2020 do května 2021 meziročně zvýšil o 33 %. Zároveň ve stejném období vzrostla i výše pravidelné měsíční částky, kterou klienti investují, a to o 200 Kč na 2 826 Kč v květnu letošního roku. Celková výše majetku, kterou Česká spořitelna klientům spravuje, dosáhla na konci května hodnoty 224,1 miliardy korun.

Šéf tribu Wealth Management Roman Choc uvádí, že když na začátku letošního roku došlo ke zrušení superhrubé mzdy, identifikovali u klientů finanční rezervy ve výši okolo 119 miliard korun. „Vzhledem k tomu, že hlavním posláním České spořitelny je vést naše klienty k prosperitě, nabídli jsme jim, na základě detailní znalosti jejich potřeb, optimální nabídku na zhodnocení jejich rezerv. Jsem moc rád, že v dnešní době klienti myslí nejen na to mít dostatečnou rezervu na pokrytí nenadálých výdajů, ale rovněž na to, jak zhodnotit peníze, které momentálně ihned nepotřebují,“ říká Roman Choc.

„Inflace neexistuje a úroky jsou nula“

Odborník Partners Martin Mašát pro server Investujeme.cz sděluje, že ochrana soukromých úspor před inflací je nekončící téma, které se snaží investiční společnosti akcentovat již dlouho. Bohužel, mnoho drobných investorů již zapomnělo na období, kdy inflace byla běžně nad 4 procenty a velice rychle se přepnulo do stavu, že inflace neexistuje a že úroky jsou nula.

„Nicméně i při nízké inflaci se peníze daly solidně, a přitom s nízkým rizikem, zhodnocovat. Aktuálně rostoucí inflace jen otevřela opět některým investorům oči a je škoda, že tak propásli několik let, kdy se jejich peníze mohly solidně zhodnotit,“ podotýká Martin Mašát.

REKLAMA

Výrazný zájem o investování  zaznamenala i Partners investiční společnost. Nárůst přítoků do fondů je oproti loňskému roku až čtyřnásobný.

„Hlavním důvodem jsou rostoucí přebytky peněz na účtech klientů, a to především díky odložené spotřebě způsobené několikerým uzamčením ekonomiky. Když pomineme několik citlivých sektorů, tak pandemie nakonec nezanechala takové ztráty na ekonomice, jakých se ekonomové obávali. Důkazem je stále velmi nízká nezaměstnanost a v mnoha oborech dokonce nedostatek zaměstnanců a s tím spojený růst mezd,“ dodává ekonom Partners Martin Mašát. Svůj vliv má samozřejmě i zrušení superhrubé mzdy, které nechalo navíc v kapsách poplatníků asi 100 miliard korun.

Nárůst investic ve fondech kolektivního investování

Ekonom Československé obchodní banky (ČSOB) Petr Dufek vysvětluje, že z vývoje depozit domácností jsou to právě vklady, kde se akumulovaly úspory během pandemie nejvíce. Depozita navíc pokračují v růstu i letos, kdy se podmínky v ekonomice zlepšily a začalo se „rozvolňovat“. „Je samozřejmě vidět i nárůst investic ve fondech kolektivního investování, avšak část tohoto růstu jde na vrub samotného zhodnocení těchto investic. Tento kurzový efekt docela zkresluje skutečný příliv nových peněz do této formy investování,“ myslí si odborník ČSOB.

„Pokud by se podařilo českým domácnostem konečně se zbavit dojmu, že základním typem investice je běžný účet v bance, bylo by to jedině dobře. Vždy je ovšem třeba zvážit, po jaké době a na jaký účel chce domácnost investovanou částku později využít. Podle toho volit likviditu a rizikovost investice,“ dodává k tématu pro Investujeme.cz ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan

  27 srpna, 2021

  Aneb jak obrat klienta o dalsi poplatky. P2P, ETF, nezivte auta vasich bankeru.

  Odpovědět

 • Dušan

  27 srpna, 2021

  Nikde na světě, není nic zadarmo.

  Odpovědět