CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

Text: František Veselý

30. 04. 2021

0 komentářů

Kdy se musí živnostníci testovat a jak se testy dokládají?

 

Foto: Pixabay.com

Už od začátku dubna mají povinnost se testovat zaměstnanci i menších firem a živnostníci. Platí to pro ty podnikatele, kteří se setkávají se třetí osobou, to znamená i třeba s pracovníky pošty, klienty, zákazníky, dodavateli atd. Testovat se nemusejí naopak pracovníci na home office, kteří kromě lidí žijících ve společné domácnosti nepřijdou s nikým do styku. 

Živnostníci setkávající se například s klienty, musí podstoupit test na onemocnění covid-19 minimálně jedenkrát týdně. Využít mohou jak testovací místa, tak volně dostupné antigenní testy. S evidováním výsledků je to trochu složitější. Živnostník by si měl zapsat, kdy a s jakým výsledkem si test udělal, aby výsledky mohl v případě kontroly předložit,“ vysvětluje Pavel Novotný, IT specialista z portálu onilnetestovani.cz.

Pokud živnostník dochází třeba jen jedenkrát týdně do kanceláře, musí se také testovat. Na pracovišti totiž mohou být jen interní zaměstnanci i externí spolupracovníci, kteří podstoupili v posledních sedmi dnech PCR test, antigenní test nebo jiný preventivní test na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem. Následně musí být zaměstnanci testování každých sedm dnů a výsledky o provedeném testu se musí zaznamenat v přehledu o provedených testech.

Stát přispívá na testy zaměstnavatelům i živnostníkům 60 korun na test. Pokud zakoupíte schválené antigenní testy za tuto cenu, nebudete muset platit nic navíc. Jeden test totiž vyjde také na 60 korun a tím státní příspěvek pokryje celý náklad na koupi testu,“ doplňuje Pavel Novotný z onlinetestovani.cz.

Kdo má výjimku

REKLAMA

Výjimku mají ti živnostníci a zaměstnanci, kteří se při výkonu své práce nesetkávají se dalšími osobami (kromě osob ve společné domácnosti) nebo prodělali onemocnění covid-19 a uplynula u nich izolace, nemají příznaky onemocnění a od prvního pozitivního testu neuplynulo 90 dnů nebo již byli plně očkování (obě dávky) na covid-19 nejméně před 14 dny a mají příslušný očkovací certifikát.

Když zaměstnanec test odmítá

Zaměstnanci, kteří se nechtějí z jakéhokoliv důvodu testovat, mohou mít kvůli tomu problémy. „Neotestovaní zaměstnanci nebo zaměstnanci, kteří nesplňují výše uvedené výjimky, nebudou vpuštěni na pracoviště. Zaměstnavatel se s takovými zaměstnanci může dohodnout na práci z domova, čerpání placené nebo neplacené dovolené,“ říká Miroslav Šperka, partner V4 Group a dodává, že pokud se však zaměstnavatel se zaměstnanci nedohodne, budes se ze strany zaměstnance jednat o překážku v práci na straně zaměstnance a nepřísluší mu tedy náhrada mzdy nebo platu.

Pro případnou kontrolu plnění povinností testování zaměstnanců nebo OSVČ doporučujeme, uschovávat faktury, účtenky nebo dodací listy potvrzující dodání testů a vést evidenci o probíhajícím testování v přehledu o provedených testech. Případně uschovat kopie potvrzení o provedeném testu zdravotnickým zařízením,“ uzavírá Miroslav Šperka.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.