Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Když sníh znemožní cestu do práce, má zaměstnanec neplacené volno

Investice 23.01.2018 | 09:44 0 Komentářů

Některé části České republiky zasypal sníh, a lidé se nemohli dostat do práce. Jinde zůstali uvěznění ve svých autech přes noc na dálnici. Zaměstnanci mají v takové situaci právo na volno, které však není placené.

Kdo se nemůže dostat do práce autem, veřejnou dopravou či jiným způsobem, měl by ihned kontaktovat zaměstnavatele a informovat nadřízené o vzniklé situaci. „Když se pracovník nemůže kvůli špatnému počasí dostat do práce, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance. V takovém případě má právo na volno na nezbytně dlouhou dobu a zaměstnavatel nemůže trvat na tom, aby zaměstnanec do práce dorazil,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Za takové volno však nedostane pracovník plat, a přichází tak o část své mzdy. Zaměstnavatel si může od zaměstnance vyžádat „omluvenku“ od přepravní společnosti anebo mu nabídnout, aby si neplánované volno nadpracoval.

„Podle našich zkušeností se taková situace nejčastěji řeší domluvou. Zaměstnanec na ni nemusí přistoupit, na druhou stranu přijde o část výplaty,“ dodává Tomáš Surka.

Někdy se může stát, že zaměstnanec sice do práce dorazí, ale kalamita znemožňuje její vykonávání. Zaměstnavatel jej může přeřadit na jinou práci za stejných mzdových podmínek. Když však kalamita brání ve vykonávání jakékoliv činnosti, vzniká tak zvaná překážka v práci – zaměstnanec zůstává doma a pobírá náhradu mzdy ve výši nejméně 60 procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.