CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 07. 2022

2 komentáře

Jak dlouho bude bitcoin ještě hledat své dno?

 

Na začátku letošního roku stál bitcoin 47 700 USD. Na začátku července pak byla cena něco málo přes 19 000 USD. To je pokles na méně než polovinu hodnoty na začátku roku. Právě teď pak bitcoin stojí méně, než stál před rokem v létě. Jak dlouho bude bitcoin ještě dále ztrácet na své hodnotě?

Loading 

Je až zvláštní, jak moc se investiční experti nedokáží shodnout na vývoji další ceny bitcoinu. Je možné zaznamenat tři různé názory. První extrémní říká, že bitcoin nemá žádnou hodnotu a že už teď bude jen klesat. Bitcoin totiž ještě nezažil žádnou ekonomickou krizi (v reálném světě) a právě ekonomický pokles v letošním roce ukáže, jak bezcenné kryptoměny jsou. Toto je hodně konzervativní a také extrémní vidění, ale každý investor do kryptoměn by na to měl pamatovat. Je to stále velmi mladý investiční nástroj a stále může kdykoliv skončit.

Pokles ceny bitcoin je příležitost k nákupu

Druhý názor je rozhodně méně konzervativní a rozhodně více pokrokový. Říká totiž, že pokles ceny bitcoinu je jen a pouze příležitost nakoupit. Ceny kryptoměn dále porostou. A porostou o to více, až vstoupíme do opravdové ekonomické krize. Online prostředí je totiž tak velkou součástí našeho současného života, že není možné, aby bitcoin jen tak padl. Bude tady stále a jeho cena bude dále růst.

Třetí názor je pak hlavně z krátkodobého hlediska hodně konzervativní. A také celkem rozšířený. Říká, že cenové korekce jsou u bitcoinu obvyklé a že mohou klidně trvat i delší dobu. Odborný názvem pro současné období je pak tzv. kryptoměnová zima. Kdy bitcoin nejdříve cenově spadl a tato cenová korekce bude nyní dlouhodobá. Bude trvat několik měsíců a klidně i rok. Teprve poté začne bitcoin cenově opět růst. K podobnému vývoji už došlo dříve a kryptoměnový investor by měl s takovými korekcemi a dlouhodobým poklesem počítat už při nákupu.

V současnosti koupíte bitcoin za cenu kolem 20 tisíc USD

Cena je právě dost volatilní oběma směry. Jeden den se bitcoin prodává za 19 tisíc, další týden už to může být za 22 tisíc USD. V tomto cenovém údolí se bitcoin pohybuje už měsíc a je dost dobře možné, že ještě tu nějakou dobu pobude. Ceně bitcoinu totiž právě nenahrává nejistá ekonomická situace a vysoká inflace ať už v americké nebo evropské ekonomice.

REKLAMA

Investoři se totiž právě pohybují ve značně proměnlivém prostředí, které přináší velkou míru nejistoty. Averze k riziku tak roste a stále méně investorů je ochotno přijmout riziko kryptoměnového trhu. K poklesu ceny pak přispělo i zvyšování úrokových sazeb jak Fedu tak i zvýšení u ECB. Toto jsou okolnosti, které budou cenu bitcoinu ovlivňovat i nadále a to nejspíše několik měsíců, klidně i do konce tohoto roku.

Cena může ještě dále klesnout

Bitcoin navíc můžou cenou ještě dále klesnout. Prostor pro to rozhodně je. Také se ukazuje, že bitcoin rozhodně neslouží jako nástroj pro ochranu proti vysoké inflaci. Naopak stále stoupající inflace přispívá k poklesu ceny bitcoinu. Ten má za normálních okolností spíše deflační tendence, během dnešní doby to ale vypadá, že i bitcoin chytl inflaci. A stejně jako cena amerického dolaru nebo evropského eura, tak i cena samotného bitcoinu klesá.

Od listopadu 2021 tak bitcoin ztratil asi 70 % své hodnoty. Podobně velký pokles zažil kryptotrh i v roce 2018. A bitcoin stále dokázal opět vzrůst a zotavit se z hodnoty kolem 5 000 USD. Velká část investorů je tak stále velmi pozitivně naladěna a čeká, že během následující roku, nejpozději v roce 2023 bitcoin znovu vzroste na hodnotu kolem 68 tisíc USD.

Bitcoinu právě teď nehraje do karet nejistota v současné celé světové ekonomice. Inflace, nastupující ekonomická krize, energetická krize, válka na Ukrajině a další vlivy totiž přinesly tak velkou nejistotu, že kryptotrhy nejsou vítaným nástrojem pro diverzifikaci portfolia. Je tak dost dobře možné, že se do konce letošního roku dočkáme ještě další cenové korekce. Nejspíše to nebude tak nízko, jak v roce 2018, ale prostor pro růst ceny zatím není a hned tak nebude.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

 


Související články

Bitcoin ukončil týden na vyšší úrovni po silném přílivu do spotových ETF

Bitcoin zakončil minulý týden o 3 % výše po silném přílivu peněz do amerických spotových bitcoinových ETF. V úterý došlo k celkovému přílivu 887 milionů USD do amerických spotových bitcoinových ETF, což byl druhý nejvyšší den zaznamenaný od jejich spuštění. V čele stál FBTC společnosti Fidelity s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024

Bitcoin se vrací zpět na úroveň 60 000 USD

Bitcoinu se nepodařilo navázat na dynamiku z předchozího týdne, přičemž jeho cena nebyla schopna dosáhnout „vyššího maxima“ nad hranicí 66 800 USD. Místo toho jsme byli svědky ústupu k hranici 60 000 USD, která byla od března opakovaně testována.

Text: Redakce

14. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jendaᴬ

  27 července, 2022

  Podle mě ještě bitcoin (a částečně možná i akcie) půjde dolů a na rozdíl od optimistů vidím obrat směrem nahoru až nejdřív za rok až rok a půl.

  Fed ještě asi bude utahovat měnovou politiku, ECB (byť kosmeticky, aby nekrachla Itálie) také, inflace se na 2% hned tak nevrátí a bankroty firem v důsledku drahých energií a vyšších úroků teprve přijdou.

  A halving bitcoinu je až za rok a tři čtvrtě.

  Odpovědět

 • Jendaᴬ

  27 července, 2022

  Samozřejmě nikdy nevíme, jaký bude vývoj, proto investuji neustále, ale jen část měsíčních úspor, druhou část akumuluju pro případ možnosti nákupu v ještě větších slevách.

  Ale zase vzhledem k vysoké inflaci jen hromadit hotovost asi není dobrý nápad.

  Odpovědět