CZK/€ 24.730 -0,08%

CZK/$ 23.501 -0,37%

CZK/£ 28.829 -0,07%

CZK/CHF 24.552 +0,46%

31. 07. 2014

0 komentářů

Jak je to s bankovními účty pro podnikatele?

 


 

Výhody bankovních účtů pro podnikatele

První výhodou účtu pro podnikatele je oddělení osobních a podnikatelských příjmů a výdajů. Dokumentace těchto údajů je tím pádem velmi snadná. „Při používání soukromého účtu k podnikatelským účelům je při kontrole nutné předložit kompletní výpis z účtu, viditelné jsou tedy také osobní příjmy a výdaje. Takové odhalení může být někomu nepříjemné,“ říká Jan Vaněk, odborník na účetnictví. Pokud už máte u určité banky podnikatelský bankovní účet, může vám tato skutečnost také velmi usnadnit získání dalších finančních produktů, například podnikatelských úvěrů. 

Jaké jsou náklady na bankovní účet podnikatele

Vedení podnikatelského účtu nemusí být tak nákladnou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. V roce 2007 totiž bankovní poplatek za vedení účtu zvítězil v anketě o nejabsurdnější poplatek a od té doby výše těchto poplatků klesá. „Poplatky za vedení podnikatelského účtu se pohybují od několika desítek korun až po přibližně tisíc korun. Existují i dražší účty, ale ty jsou velmi specifické a ne pro každého,“ upřesňuje Vaněk z účetní firmy Tigra. Vedení podnikatelského účtu je možné získat i zdarma. Tuto výhodu nabízí například mBank nebo FIO banka. Česká spořitelna nabízí také účet zdarma, ale to jen zdánlivě – v účtu bez poplatku je zahrnuta jen jedna služba – pokud si tedy například zvolíte zdarma příchozí platby, za ostatní služby jako výběr z bankomatu budete muset zaplatit. „Částku za vedení podnikatelského konta si však mohou podnikatelé zahrnout do daňově uznatelných nákladů,“ radí odborník na účetnictví Vaněk.
 

Podnikatelské účty pro zahraniční platby

REKLAMA

Pokud jako podnikatel obchodujete se zahraničím, je vhodné se poohlédnout po účtech, ve kterých jsou zahraniční platby zvýhodněné; běžné poplatky při zahraničních transakcích jsou totiž u většiny účtů vyšší. Nejvyužívanějším systémem při zahraničních platbách je systém SWIFT s využíváním adresy BIC sloužící k identifikaci odesílatele a příjemce. Takzvané SEPA (Single Euro Payments Area) platby jsou od letošního února v Evropské měnové unii jednotné a zdarma. Česká republika k měnové unii nepatří, a tak bohužel se za tyto platby při používání účtu vedeného v české měně musí platit nemalé poplatky. 

Informujte se o všech možnostech

Než se vrhnete do zakládání podnikatelského účtu na základě rady známých i účastníků různých diskuzí, podívejte se na aktuální srovnání podnikatelských účtů, případně se informujte u účetní. Neváhejte se na účetní obrátit i se svým stávajícím účtem, protože banky v poslední době zvyšují či snižují poplatky za vedení účtů. „Může se stát, že si banka účtuje jinou cenu za stejné služby,“ upozorňuje Vaněk. 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Počítání peněz - peníze - bankovky - eura - ruce

Jak spoříme? Příliš konzervativně…

České domácnosti střádají poctivě a jejich majetek utěšeně roste. Umístění úspor je ale daleko větší problém. Většina z nich leží ve finančních nástrojích, které mají jedinou možnost: Prodělat.

Text: Petr Zámečník

13. 06. 2019

počítadlo - matematika

Magie spořicích účtů

Marketingoví specialisté vytvářející podmínky pro bankovní účty jsou opravdu kreativní: Jen pro nového klienta, jen pro nový vklad, jen na půl roku, jen za podmínky, když klient udělá kotrmelec. Podmínky bývají zformulovány tak, aby je splnil a slíbené lepší úročení získal jen málokdo. Tak nějak v době […]

Text: Radovan Novotný

14. 02. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.