CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

Text: František Veselý

21. 09. 2021

0 komentářů

Nejnižší limit pro přihlášení k DPH má Švédsko, nejvyšší Británie

 

Zdroj: Pixabay.com

Hospodářská komora ČR se nechala slyšet, že má v plánu s novou Poslaneckou sněmovnou prodiskutovat zvýšení ročního limitu obratu, při kterém podnikatelům vzniká povinnost se registrovat k dani z přidané hodnoty (DPH). Hranice, kdy se musí firmy k platbě této daně přihlásit, je momentálně jeden milion korun. Hospodářská komora by ráda tento limit zvýšila na dva miliony korun. Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie má více zemí tento limit nižší, než je v České republice.  

Podle Hospodářské komory by se zvýšením limitu pro povinnou registraci k DPH by drobným podnikatelům snížila administrativní náročnost podnikání. Jestliže se totiž podnikatel stane plátcem DPH, přibudou mu totiž nové povinnosti a zákazníkům zvyšují cenu zboží nebo služeb o DPH. Jako je například evidence daňových dokladů. Navíc musí v průběhu roku zpracovávat a pravidelně podávat daňová přiznání k DPH, sestavovat kontrolní hlášení a v některých případech i souhrnné hlášení pro EU. Tohle všechno podle Hospodářské komory zvyšuje režijní náklady podnikatele a časovou náročnost podnikání.

Limit pro přihlášení k DPH se dlouho neměnil

Stát sazbu pro přihlášení k DPH neupravil již 17 let, na druhou stranu se náklady na mzdy zvýšily na dvojnásobek. „V roce 2004 průměrná mzda činila 17 466 korun, podle komorové prognózy letos dosáhne 36 900 korun, což je 2,1násobek tehdejší úrovně. Práh pro plátcovství DPH by tak drobným podnikatelům měl být od roku 2022 reálně stanoven na částku 2,1 mil. korun,“ doplňuje Miroslav Diro, tiskový mluvčí Hospodářské komory.

Zatímco obrat, po jehož dosažení se musí podnikatelský subjekt v ČR zaregistrovat k DPH, se již 17 let nezměnil, cenová hladina se dle indexu spotřebitelských cen zvýšila o necelých 50 %. Existuje tedy celá řada podnikatelů, kteří by ještě nedávno při stejném rozsahu ekonomické činnosti neměli povinnost se k DPH registrovat, ale kvůli zvýšení cenové hladiny tuto povinnost již mají,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Nejnižší limit pro přihlášení k DPH má Švédsko, nejvyšší Británie

V ostatních zemích Evropské unie jsou limity pro přihlášení k platbě DPH různé. „Jiný pohled ovšem nabízí porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. Například Německo má limit pro povinný odvod DPH jen 17 500 eur (444 500 korun), Řecko 10 000 eur (25 400 korun) a úplně nejnižší hranici z EU má Švédsko, kde se k platbě DPH musí přihlásit firmy nad 2 845 eur (69 703 korun).

REKLAMA

Na druhou stranu jsou země, které mají limit DPH vyšší. Patří sem například Velká Británie, kde limit činí 94 741 eur (2 321 155 korun), Itálie, kde je hranice 65 000 eur (1 592 500 korun) a Slovensko s limitem 49 500 eur (1 212 750 korun),“ upřesňuje Michal Jelínek.

Česko zažívá inflační šok

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy  inflace může stoupnout až na 5 procent, přičemž poslední aktuální srpnová inflace vyrazila dech takřka všem.

Poprvé od listopadu 2008 inflace překonává v meziročním vyjádření hranici čtyř procent. S velkým přehledem tak překonává všechny expertní odhady a předpoklady, včetně toho České národní banky. Koruna v reakci citelně zpevňuje, na 25,25 za euro, tedy na nejsilnější úroveň od propuknutí pandemie loni v březnu. Trh totiž nyní oznámení dechberoucí inflace sází na ještě razantnější utahování šroubů měnové politiky ČNB,“ vysvětluje Lukáš Kovanda.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

whistleblowing

Investice do vhodného oznamovacího systému ušetří firmě peníze

Česká republika měla do našeho právního řádu včlenit pravidla chránící oznamovatele protiprávního jednání (whistleblowery) do prosince roku 2021. Předchozí vládě se však včasná transpozice evropské směrnice nepodařila, nový návrh je však již na světě. Řada poradenských společností je připravena firmám pomoci s plněním nových povinností.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

21. 09. 2022

Zahraniční rezidentura může před nenadálými geopolitickými situacemi ochránit  finance i podnikání

Probíhající válka na Ukrajině, energetická krize i hospodářské problémy, které během posledních dvou let přinesla pandemie. To vše jsou faktory, které hýbou se světovou ekonomikou, finanční situací firem a potažmo i každého z nás. Jak zajistit bezpečí v případě, že by se válečný konflikt rozšiřoval do dalších […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 08. 2022

XIXOIO – Watzke odešel z představenstva, Vyhnal už není v dozorčí radě, společnost výsledky za rok 2021 stále nezveřejnila

Po půl roce ukončil své působení v dozorčí radě společnosti Xixoio Miloslav Vyhnal. Podle údajů z justice.cz to bylo k poslednímu červencovému dni na vlastní žádost. Richard Watzke se na vlastní žádost vzdal pozice člena představenstva (a tedy i předsedy představenstva) a rozhodnutím jediného akcionáře byl zvolen do dozorčí rady […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

22. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.