Pondělí 10. srpna. Svátek má Vavřinec.

Český trh private equity pokračuje v prudkém růstu. CVCA a Deloitte Česká Republika prezentovali výsledky trhu private equity za 2017

Investice 06.08.2018 | 09:02 0 Komentářů

The Czech Private Equity & Venture Capital Association (CVCA) a Deloitte Česká Republika dnes ve společném CVCA 2017 Private Equity Reportu prezentovali výsledky trhu private equity (PE) a venture kapitálu (VC) za rok 2017. PE i VC v ČR v roce 2017 nadále pokračoval ve svém svižném tempu na pozadí zdravého makroekonomického vývoje a přispíval tak k realizaci transakcí a získávání kapitálu. Tržní optimismus tímto navázal na vyšší úroveň aktivity z let 2015 a 2016. V roce 2018 očekávají zástupci sektoru PE / VC minimálně obdobné výsledky jako v roce 2017.

Hlavní trendy vyplývající ze statistik:

  1. Rostoucí aktivita českých fondů i mimo území ČR, objem transakcí na nejvyšší úrovni od roku 2011.
  2. Vysoké valuace společností umožňují kvalitní exity, díky nimž se daří novému fundraisingu.
  3. Podíl venture a buyout dealů na stejné úrovni.
  4. Rostoucí zájem PE o investice do rodinných byznysů, kde zakladatelé zvažují exit. Fundraising několika fondů zaměřených na SMEs.

Prezident CVCA Jiří Beneš k výsledkům roku 2017 uvedl: Jsme rádi, že jsme v průběhu roku 2017 zaznamenali opět podstatný nárůst private equity investic, jak co se týká objemu zainvestovaných prostředků, tak i počtu zainvestovaných společností. I ohledně očekávaných investic v letech 2018 a 2019 jsem optimistou, zejména vzhledem k úspěšnému fundraisingu řady fondů v ČR i středoevropském regionu.“ „Celkový optimistický obraz M&A trhu se odráží i v rostoucí aktivitě českých fondů, nejen v Čechách, ale také v jejich regionálních transakčních aktivitách. To stejné by se pravděpodobně dalo říct i o investorech mimo kategorii PE/VC, i když to už není součástí této studie,“ doplňuje ke zveřejněným výsledkům Dušan Ševc, partner Deloitte Česká Republika.

Ondřej Vičar z Genesis Capital vnímá rok 2017 jako extrémně úspěšný. „V roce 2017 jsme prostřednictvím fondů Genesis úspěšně zrealizovali pět nových investic, což z tohoto roku činí investičně nejaktivnější rok v dvacetileté historii naší společnosti. Rekordní byl i samotný počet posuzovaných investičních příležitostí.“

Další významný hráč na trhu PE, Arx Equity Partners, v loňském roce velmi úspěšně exitoval ze dvou společností – Manag (Multicraft Group) a KVK (Sika) a naopak investoval do společnosti Deva Nutrition. „Počátkem letošního roku jsme úspěšně prodali VUES, což považujeme za nejzajímavější transakci poslední doby. I letošní rok vnímáme pozitivně a počítáme, že náš PE trh bude nepochybně dále sílit,“ uvedl Radil Stefovski z Arx Equity Partners.

Údaje obsažené v Reportu vycházejí z rozsáhlých statistik zpracovávaných Invest Europe (dříve EVCA), evropskou asociací sdružující subjekty působící v oblasti private equity a venture kapitálu. Za Českou republiku poskytlo do statistik údaje o svých transakcích a fundraisingu za rok 2017 deset fondů.

Tisková zpráva: CVCA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.