CZK/€ 24.745 +0,14%

CZK/$ 22.792 +0,00%

CZK/£ 28.930 +0,33%

CZK/CHF 25.049 -0,10%

Jak investují suverénní fondy v roce 2019?

 

Suverénní fondy jsou zvláštní investiční fondy, které vlastní vláda některého ze státu světa. Mezi nejznámější suverénní fondy patří například norský suverénní fond, který byl zřízen norskou vládou pro zachování zisků z prodeje ropy i dalším generacím. Ropa totiž jednou dojde, norská vláda tak zisky z prodeje ropy vkládá právě do investičního fondu, který bude generovat zisky i poté, až ropa nebude.

Loading 

Suverénní fondy často vláda ustanovuje jako penzijní fondy. Hlavním cílem těchto fondů je poté starat se o stárnoucí obyvatelstvo v budoucnu, kdy bude stále méně lidí v produktivním věku a stát vybere stále méně peněz na daních.

Hlavním rysem suverénních fondů je obrovské množství finančních prostředků, které spravují. Občas se těmto fondům přezdívá megainvestoři, jsou větší, jsou globálnější, jsou uvědomělejší než kdokoliv jiný na trhu. Ať už akciovém, dluhopisovém či při investování do private equity.

Jak suverénní fondy investují?

Vzhledem k tomu, že hlavním cílem suverénních fondů je často kumulace bohatství toho daného státu, tak jejich investiční strategie nebývají příliš agresivní a fondy nejsou často připraveny nést příliš velké riziko. Vyhýbají se tak spíše rizikovým investicím. Pokud jsou ochotny akceptovat riziko, tak je to například u akcií z emerging markets. Nebo jsou také stále odvážnější při alternativních investicích do soukromého kapitálu.

I tak ale největší část zisku suverénních fondů nejčastěji pochází z akcií velkých a zavedených společností, v roce 2019 to byl například Microsoft, Facebook, Google nebo Nestle. Velká část portfolia je také alokována do vládních dluhopisů, což se nezměnilo ani v případě dluhopisů se zápornými úroky. Tyto dluhopisy stále tvoří velkou část investičního portfolia mnoha suverénních fondů.

REKLAMA

Fondy také často investují do finančních derivátů pro zajištění kurzových rozdílů, vzhledem k tomu, že investují opravdu po celém světě, tak kurzové riziko pro ně představuje opravdu reálné hrozbu snížení hodnoty aktiv. Ve své investiční strategii suverénní fondy následují pohyb investičních indexů, svým složením i dosahovaným výkonem. Největší část portfolia tvoří akcie zavedených společností.

Jak investují suverénní fondy v roce 2019?

V posledním asi desetiletí roste počet suverénních fondů a také množství prostředků, které tyto fondy spravují. Norský Globální fond pro vládní penze spravoval přes 1 bilion amerických dolarů v majetku. A tento majetek stále roste.

Stejně tak se neustále rozšiřuje geografické působení suverénních fondů. Zatímco v devadesátých letech a na začátku nového století vznikaly nové fondy především v USA, v Kanadě, v rostoucích asijských státech nebo v ropných státech, tak v posledním desetiletí vznikají fondy také v afrických státech.

V roce 2019 suverénní fondy v mnoha případech zaznamenaly rekordní růsty, které byly způsobeny dostatečnou diverzifikací portfólia a také dynamickým ekonomickým růstem po celém světě. Norský fond dosáhl rekordní hodnoty, kdy právě v roce 2019 přesáhl hranici 1 bilionu dolarů v majetku.

REKLAMA

Fondy začínají investovat do nových a dynamicky rostoucích investičních aktiv. Často to jsou aktiva navázaná na řešení současných globálních problémů. Kuvajtský investiční fond, který vznikl v roce 1978, a patří tak k nejstarším suverénním fondům, v roce 2019 masivně investoval do problémů spojených s klimatickou změnou.

Stále častěji také suverénní fondy investují do soukromých společností, tyto investice si nejčastěji vybírají v návaznosti na řešení lokálních problémů. Investují tak do společností zelených technologií, do místní infrastruktury, podporují zaměstnanost sociálních skupin. Čímž v podstatě podporují další složky hospodářské politiky státu a investují do místní společnosti.

Suverénní fondy stále více vstupují do spolu-investorských projektů podporujících lokální podnikání. Navíc tyto alternativní investice označují v průměru za lépe výdělečné než klasické podílové investování či ETF.

Suverénní fondy stále více investují také do nemovitostí, ať už do nemovitostních fondů nebo přímo do nemovitostí. Investice směřují do komerčních nemovitostí, případě do infrastruktury. Z hlediska podpory infrastruktury suverénní fondy často suplují či spoluinvestují projekty spojené s Světovou bankou a dalšími rozvojovými multilaterálními finančními institucemi.

Ve zkratce:

 • suverénní fondy investují sociálně odpovědně
 • a svou investiční strategií se stále více blíží sociálnímu investování,
 • soukromý kapitál je ziskovější než vládní dluhopisy,
 • dlouhodobý horizont investic umožňuje fondům investovat do velkých projektů infrastruktury,
 • investují i do státních dluhopisů se záporným úrokem pro diverzifikaci,
 • environmentální problémy zajímají i velké investory.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Insider

  28 listopadu, 2019

  Nahrávání hovorů prošlo sněmovnou…

  https://poradci-sobe.cz/financni-poradenstvi/nahravani-hovoru-proslo-snemovnou-pripravte-se-na-krach/

  Odpovědět

 • Anonym

  28 listopadu, 2019

  Zaplať pámbů. To to trvalo…

  Odpovědět

 • Vlada

  29 listopadu, 2019

  A Vy jste idiot

  Odpovědět

 • Anonym

  2 prosince, 2019

  Kýháte hezky…

  Odpovědět

 • Shashek

  28 listopadu, 2019

  Úplně v pohodě, po telefonu nikdy investice neprodávám, jen si stran investicí domlouvám s klienty schůzku, a to ať si inkvizice z ČNB klidně poslechne i 10 let nazpět.
  Veškeré další jednání po telefonickém sjednání schůzky probíhá osobně na schůzce s klientem a ze všeho je pochopitelně dle zákona řádný a velmi detailní záznam z jednání.

  Odpovědět

 • .

  28 listopadu, 2019

  Jen bych ještě pro úplnost doplnil, aby snad někdo nevěřil slovům mluvčího MF ČR, že se vlastně nic nemění, že ďábel je samozřejmě ukryt i v detailu – novela ZPKT totiž rozšiřuje to, co se má chápat investičními službami a že nejde jen o to nahrát přijímání a předání pokynu či investiční poradenství, ale o celý soubor činností nazývanými nově “zprostředkování obchodů s investičnímí nástroji”

  Definice je pak v chystané novele zákona taková:
  zprostředkováním obchodů s investičními nástroji je činnost vykonávaná
  podnikatelským způsobem spočívající v
  1. nabízení možnosti sjednat obchod s investičními nástroji nebo poskytnout
  investiční službu jménem poskytovatele investičních služeb nebo jménem
  zákazníka,
  2. předkládání návrhů na sjednání obchodu s investičními nástroji nebo poskytnutí
  investiční služby jménem poskytovatele investičních služeb nebo jménem
  zákazníka,
  3. provádění přípravných prací směřujících ke sjednání obchodu s investičními
  nástroji nebo poskytnutí investiční služby jménem poskytovatele investičních
  služeb nebo jménem zákazníka, včetně poskytování doporučení vedoucího
  ke sjednání takového obchodu nebo služby,
  4. sjednávání obchodu s investičními nástroji nebo sjednávání poskytování investiční
  služby jménem poskytovatele investičních služeb nebo jménem zákazníka, nebo
  5. pomoci při výkonu práv a plnění povinností při sjednávání obchodu s investičními
  nástroji nebo při poskytování investiční služby jménem poskytovatele investičních
  služeb nebo jménem zákazníka.

  Věřme tedy ve zdravý rozum Senátu a pokračování boje na půdě PSP!

  Odpovědět

 • ###

  28 listopadu, 2019

  Jak mi řekl nejmenovaný poslanec, už se konečně smiřte s tím, že pojišťováci (vzletné označení finanční poradci, jedno zda prodávající pojištění, investice, úvěry nebo DPS) v Poslanecké sněmovně nikoho, ale opravdu nikoho nezajímají. Cokoliv ČNB nebo Ministerstvo financí navrhne do zákona, to bude schváleno. Poděkujte ANO, ČSSD a KSČM, ti vám ještě pořádně osladí život. Samozřejmě že Senát to může vrátit zpátky, ale Poslanecká sněmovna to může opět přehlasovat. Všimněte si, jak se postupně, otáčku za otáčkou, utahují šrouby v našem byznysu. Nový zákon o pojišťovnictví, pětileté storno u jakýchkoliv životek, drastické omezení hypotečního financování, nově povinné odborné testy, zdanění rezerv pojišťoven…těm pojišťovnám to ze srdce přeji za to, jak si krásně v Poslanecké sněmovně prosadili pětileté storno u životek a ani necekly, když se vytvářel a připravoval aktuální zákon o pojišťovnictví. A jsem toho názoru, že se zdaleka nekončí, tato vláda rozdává plnými hrstmi a až poté se dívá, kde na to vzít. No a kde je nejvíce jistých peněz, které lze vzít? V pojišťovnách, penzijních fondech, investičních společnostech (a jejich fondech). Ještě se budeme moc a moc divit.

  Odpovědět

 • Bobeš

  28 listopadu, 2019

  Je třeba do Norska poslat vzkaz, že stát je špatný hospodář a je potřeba urychleně zařídit, aby jejich fond začal řídit specialista z Česka.

  Odpovědět