Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Češi svým dětem spoří o polovinu méně než rodiče na Slovensku. Děti peníze využívají na hračky, elektroniku nebo sladkosti

Banky mBank 30.08.2016 | 14:43 0 Komentářů

mBank v exkluzivním výzkumu během léta podrobně zmapovala zvyky rodičů spořících pro své děti. Zároveň zjišťovala, jak děti utrácejí své ušetřené peníze. Výzkumu se zúčastnila více než tisícovka rodičů a agentura STEM / MARK zjistila, že Češi ukládají dětem o polovinu méně peněz, než naši slovenští sousedé.

Považujete ukládání peněz na spořicí účty svých dětí za běžnou věc? Výzkum mBank však dospěl k jinému závěru. V České republice svému dítěti pravidelně spoří 66 % rodičů, tedy dvě třetiny, přičemž na Slovensku je tento počet vyšší, rovné tři čtvrtiny rodičů. Počet rodičů, kteří spoří svému dítěti, u nás roste s jejich vzděláním. Nejvíce spoří vysokoškolsky vzdělaní lidé a nejméně lidé se základním vzděláním. Finance pro potomky odkládají několika způsoby. Pomineme-li stavební spoření, nejvíce, téměř polovina (48 %) českých rodičů, kteří dětem spoří, má peníze pro děti uložené na spořicích účtech, nebo na dětských kontech. Téměř pětina šetří přes životní pojistku a jen 4,4 % rodičů ukládá peníze pro děti v hotovosti.

Zhruba 50 % českých rodičů dětem na účet pravidelně ukládá do 500 korun, což je o polovinu méně než svým dětem ukládají rodiče na Slovensku. Druhá nejpočetnější skupina (27 %) ukládá měsíčně 500 – 1000 korun. Podle 65 % respondentů má celková uspořená částka sloužit dítěti do začátku, nebo na studium (35 %). Jen 15,5 % rodičů spoří pro jistotu, na horší časy, pokud by se rodina dostala do finanční tísně.

Dospělí obvykle neučí děti finanční gramotnosti, nebo práci s bankovními účty. Rodiny se drží tradic a přes 71 % dětí, pokud si samy odkládají peníze, spoří do prasátka. „Překvapivě si takto peníze ukládá i téměř polovina dospívajících ve věku patnáct až osmnáct let. Jen 14 % dětí v Česku má své peníze uložené na bankovním účtu. Novými dětskými účty a účty pro mladé bychom to chtěli změnit,“ říká Šárka Svitáková, produktová manažerka depozitních produktů mBank.

A na co si děti šetří? Polovina z nich na dárky (50 %), více než třetina na elektroniku (37 %) a na hračky (31 %). Vše však záleží na jejich věku, kterým se mění i jejich preference. Šesti až desetiletí spoří na hračky, dárky a sladkosti. Starší věková kategorie jedenácti až čtrnáctiletých si peníze odkládá na dárky, elektroniku, sladkosti a oblečení; a nejstarší kategorie do osmnácti let na dárky, elektroniku a oblečení.

Za poslední rok si ze svých úspor děti a nezletilí reálně koupili hračky (36,4 %), elektroniku, jako je mobil či tablet (35,9 %), oblečení a boty (35,2%), a sladkosti (25,1 %), zjistil výzkum mBank.

mKonto pro děti lze založit dětem od narození do dovršení 15 let prostřednictvím rodiče nebo zákonného zástupce. Otevření i vedení účtu je zdarma. Je to ideální prostředek na zvyšování finanční gramotnosti, neboť má dítě pasivní přístup do internet bankingu a mobilní aplikace. To znamená, že nemůže peníze vybírat, nebo je odesílat na jiné účty. Má však možnost přesouvat si je mezi vlastními účty, protože kromě účtu mKonto pro děti má k dispozici až čtyři spořicí účty eMax Plus se zvýhodněným úrokem. Ty se dají pojmenovat podle toho, na co chce spořit. Například na kolo, telefon, tablet, či výlet. A pokud je rodič klientem mBank, vidí všechny pohyby na dětském účtu prostřednictvím svého internet bankingu.

mKonto #navlastnitriko je určeno dospívajícím ve věku od 15 do 18 let. Otevřít si ho mohou samostatně bez zákonného zástupce. Banka nevyžaduje žádné potvrzení, stačí dovršit věku 15 let a vlastnit občanský průkaz. Založení účtu a jeho vedení je bezplatné. K účtu získají bezkontaktní platební kartu MasterCard nebo VISA zdarma bez jakýchkoliv podmínek. S ní mají tři výběry měsíčně z libovolného bankomatu v Česku a všechny výběry nad 1 500 korun v zahraničí bez poplatků. Účet je plnohodnotný s přístupem přes internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci. Také se s ním dají jednoduše posílat platby například na mobilní číslo bez znalosti čísla účtu. Ke kontu je možné si otevřít až čtyři spořicí účty eMax Plus se zvýhodněným úrokem a spořicí účet mSpoření, se kterým se spoří při každém nákupu.

Oba dětské účty jsou přístupné přes inovativní internet banking, který získal řadu ocenění doma i v zahraničí, jako i přes mobilní aplikaci pro Android, iOS nebo Windows Phone.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.