Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Bleskový odhad potvrdí další zpomalování české ekonomiky

Makro 14.08.2018 | 09:14 0 Komentářů

Pozornost finančních trhů se ještě několik týdnů sice bude upírat na Turecko a jeho padající měnu, nicméně zajímavé události se mohou dít i u nás. Naštěstí ne až tak napínavé, ale přesto důležité, protože mohou popostrčit bankovní radu ČNB k dalšímu zvýšení úrokových sazeb už na jejím zářijovém zasedání. Tou první byla nepochybně inflace, která výrazně zaostala za očekáváním centrální banky. Jak ale z komentáře ČNB vyplývá, nižší inflace až tak velkou překážkou být nemusí, když za ní stály kolísavé potraviny a když se jinak prognóza v dalších případech zatím naplňuje.

Druhé významné číslo přijde na řadu už dnes. Půjde o bleskový odhad HDP za druhé čtvrtletí, který nejspíše znovu potvrdí zpomalování růstu české ekonomiky. Mezičtvrtletní tempo nejspíše zůstane velmi solidní, avšak v meziročním srovnání může tempo HDP poklesnout až někam do blízkosti 2,5 %. Nicméně i s tím prognóza ČNB vlastně počítá (přesněji s 2,6 %), takže ani takto nižší růst ekonomiky nemusí brzdit centrální banku v normalizaci úrokových sazeb. Zvlášť pokud se potvrdí předpoklad, že ekonomiku i nadále táhne spolu s investicemi spotřeba domácností a společně srážejí výsledky zahraničního obchodu. Do příštího zasedání nás pak kromě inflace čeká jeden další důležitý ukazatel, a sice mzdy za druhý kvartál. V tomto případě centrální banka předpokládá, mj. v důsledku rostoucího napětí na trhu práce, další zrychlení až na meziročních 8,7 % a výsledek by musel asi hodně zklamat, aby další krok centrální banky oddálil.

Rozhodování ČNB však bude i nadále kromě čísel z ekonomiky zásadně ovlivňovat i kurz koruny, které se zatím nechce vracet k trendu soustavného posilování a současně i utahování měnových podmínek. Pokud tedy do příštího zasedání koruna výrazně neposílí (což není zrovna moc pravděpodobné), tak nebude bankovní radě nic bránit v tom, aby následovala svoji prognózu a ještě na zářijovém zasedání znovu nezvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu na 1,50 %. Naposledy byla takto „vysoko“ před devíti lety, když se česká ekonomika začala pomalu oklepávat z bleskové recese.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.