CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

24. 06. 2014

0 komentářů

Situace v Iráku pomáhá ropě, zlatu, kanadskému a australskému dolaru

 


 

Americká ropa WTI si za posledních 14 dnů polepšila o 4,4 procenta, když vzrostla z hodnoty 102,75 USD za barel na úroveň 107,30 USD za barel. Zlato, reprezentant bezpečného přístavu, vzrostlo z hodnoty 1 250 USD za trójskou unci na úroveň 1 320 (+ 5,6 procenta), s nímž se svezlo i stříbro, které podražilo téměř o 10 procent, a to z 19 na 20,80 USD za trójskou unci. 

Irácká ekonomika je značně závislá na těžbě ropy, jíž má druhé nejvyšší prokázané zásoby na světě. Po zničení velké části těžební infrastruktury v letech 1991 a 2003 a následující nestabilní bezpečnostní situaci je však ropný sektor teprve pomalu obnovován. Současná těžba převyšuje 3 mil. barelů denně, irácká vláda však plánuje její zvýšení na 8 až 8,5 mil barelů denně do roku 2017, čímž by se země dostala na přední světové příčky mezi světovými producenty. S denní těžbou kousek nad 3 mil. barelů denně stát nyní obhajuje čestné místo v první světové desítce těžařů černého zlata. 

Dění v Iráku zasáhlo nejen trh s komoditami, ale i měnami. Z rostoucí ceny ropy aktuálně těží hlavně kanadský dolar (CAD), který je úzce propojen s vývojem ceny americké ropy WTI, na druhé straně ropu Brent kopíruje norská koruna (NOK). Navíc zasedání americké centrální banky (Fed) předchozí středu podkopnulo kolena americkému dolaru, když Janet Yellen naznačila, že banka neplánuje v blízké době zvýšit úrokové sazby. O dalším osudu USD tento týden rozhodne projev pana Plossera (úterý) a finální data HDP za 1. kvartál 2014. A tak slábnoucí dolar ještě více nahrává v prospěch tzv. komoditních měn, k nimž se kromě CAD a NOK řadí i australský dolar (AUD). Tomu momentálně napomáhá posilující cena zlata, s níž je tzv. „aussie“ úzce propojen. AUD rovněž těží z kladného úrokového diferenciálu, když jako jedna z mála vyspělých zemí nabízí vyšší úrokovou sazbu než 1 procento, a to rovnou až 2,5 procenta.  Aktuální trend podle všeho mluví v prospěch čehokoliv, co je spojeno s cenou ropy nebo nabízí nějaký výnos, a to zejména v čase záporných úrokových sazeb v eurozóně a slibující prodloužené době nízkých sazeb v USA. 

Michala Moravcová, analytik finančních trhů společnosti Bossa 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *