Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Situace v Iráku pomáhá ropě, zlatu, kanadskému a australskému dolaru

InvesticeMakro 24.06.2014 | 09:18 0 Komentářů

Iráčtí radikálové nezastavitelně postupují napříč republikou a postupně získávají pod svoji kontrolu stále více území. Bagdád už ztrácí moc nad hranicí se Sýrií. Na Blízký východ počátkem týdne dokonce zamířil i americký ministr zahraničí John Kerry. Na napjatou situaci v Iráku reagují hlavně komodity, a to zlato, ropa a stříbro.

Americká ropa WTI si za posledních 14 dnů polepšila o 4,4 procenta, když vzrostla z hodnoty 102,75 USD za barel na úroveň 107,30 USD za barel. Zlato, reprezentant bezpečného přístavu, vzrostlo z hodnoty 1 250 USD za trójskou unci na úroveň 1 320 (+ 5,6 procenta), s nímž se svezlo i stříbro, které podražilo téměř o 10 procent, a to z 19 na 20,80 USD za trójskou unci. 

Irácká ekonomika je značně závislá na těžbě ropy, jíž má druhé nejvyšší prokázané zásoby na světě. Po zničení velké části těžební infrastruktury v letech 1991 a 2003 a následující nestabilní bezpečnostní situaci je však ropný sektor teprve pomalu obnovován. Současná těžba převyšuje 3 mil. barelů denně, irácká vláda však plánuje její zvýšení na 8 až 8,5 mil barelů denně do roku 2017, čímž by se země dostala na přední světové příčky mezi světovými producenty. S denní těžbou kousek nad 3 mil. barelů denně stát nyní obhajuje čestné místo v první světové desítce těžařů černého zlata. 

Dění v Iráku zasáhlo nejen trh s komoditami, ale i měnami. Z rostoucí ceny ropy aktuálně těží hlavně kanadský dolar (CAD), který je úzce propojen s vývojem ceny americké ropy WTI, na druhé straně ropu Brent kopíruje norská koruna (NOK). Navíc zasedání americké centrální banky (Fed) předchozí středu podkopnulo kolena americkému dolaru, když Janet Yellen naznačila, že banka neplánuje v blízké době zvýšit úrokové sazby. O dalším osudu USD tento týden rozhodne projev pana Plossera (úterý) a finální data HDP za 1. kvartál 2014. A tak slábnoucí dolar ještě více nahrává v prospěch tzv. komoditních měn, k nimž se kromě CAD a NOK řadí i australský dolar (AUD). Tomu momentálně napomáhá posilující cena zlata, s níž je tzv. „aussie“ úzce propojen. AUD rovněž těží z kladného úrokového diferenciálu, když jako jedna z mála vyspělých zemí nabízí vyšší úrokovou sazbu než 1 procento, a to rovnou až 2,5 procenta.  Aktuální trend podle všeho mluví v prospěch čehokoliv, co je spojeno s cenou ropy nebo nabízí nějaký výnos, a to zejména v čase záporných úrokových sazeb v eurozóně a slibující prodloužené době nízkých sazeb v USA. 

Michala Moravcová, analytik finančních trhů společnosti Bossa 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.