Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Zvýšení minimální mzdy? Pouhý populismus odborů

Za pouhý populismus odborů označila Hospodářská komora České republiky snahu o další zvýšení minimální mzdy. Kdyby odborové svazy chtěly zvýšit příjmy zaměstnanců, usilovaly by o snížení odvodové zátěže.

Zvýšení minimální mzdy neprospěje ani tak zaměstnancům, jako státu. „Z každého zvýšení minimální mzdy tak profituje hlavně stát, který si na daních a odvodech zaměstnance ukousne obrovský kus koláče. Snížením celkové odvodové zátěže by si přitom mohli výrazně polepšit všichni zaměstnanci bez ohledu na výši jejich mezd,“ uvádí Hospodářská komora.

Za poslední roky minimální mzda vzrostla o 43,5 %. Navíc vyšší minimální mzda vede k vyšší míře nezaměstnanosti. Odborové svazy pro zvýšení argumentují řadou států, které mají vyšší úroveň minimální mzdy„Veřejnosti při předkládání vzorů hodných následování už ale nesdělí, že Slovensko vedle vyšší minimální mzdy má dlouhodobě i vyšší nezaměstnanost než v České republice, a třeba Řecko s minimální mzdou asi 18 tisíc se potýká s nezaměstnaností okolo 20 procent,“ uvedl Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory.

Zdroj: Tisková zpráva Hospodářské komory ČR

3 komentáře: “Zvýšení minimální mzdy? Pouhý populismus odborů”

  1. Richard Fuld napsal:

    Dlouhého řeči o tom, jak vysokou minimální mzdu doprovází i vysoká nezaměstnanost je čirá demagogie. Za minulé období, kdy se razantně navyšovala minimální mzda, nezaměstnanost kontinuálně pouze klesala.

  2. Richard Fuld napsal:

    Dlouhý hořekuje nad 43% růstem minimální mzdy za poslední roky, ale už se zapomněl zmínit, jak od roku 1993 minimální mzda zaostávala za mzdou průměrnou. Pokud by vlády pravidelně navyšovaly minimální mzdu stejným tempem, jako mzdu průměrnou, pak by již před dvěma lety dosáhla cca 13 200,-Kč. Teď se jen dohání to, na co se minulé vlády vykašlaly.

  3. Richard Fuld napsal:

    Odbory se velmi správně starají o výši mezd a platů svých členů i ostatních zaměstnanců. Daňová/odvodová politika je přece záležitostí státu, ne odborů. Není to tak dávno, co hospodářská komora vyčítala odborům, že se montují do nastavení minimální mzdy a že by si měli vyjednávat výši mezd se svými zaměstnavateli a ne se státem. A teď jim titíž pánové tvrdí, že by měli tlačit na stát, aby snížil odvody?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.