CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Redakce

18. 11. 2021

21 komentářů

Pomůže zvýšení limitu pro povinné plátcovství DPH drobným podnikatelům?

 


 

Hospodářská komora (HN ČR) se s novou poslaneckou sněmovnou chystá projednat zvýšení ročního limitu obratu, jehož překročením vzniká podnikateli povinnost platit daň z přidané hodnoty, a to na 2 miliony korun. Česká republika tento práh, dnes na úrovni 1 milionu korun, podle HN ČR nezměnila od svého vstupu do Evropské unie (EU), čímž se nezohlednil mzdový ani cenový vývoj v uplynulých 17 letech.

„Díky aktuálnímu pokroku ve vyjednávání na úrovni Evropské komise můžeme zažádat o zvýšení limitu pro plátce DPH z jednoho milionu na dva miliony. Záměrem našeho návrhu je snížení administrativy a zjednodušení podnikání. Díky tomuto opatření bude možné i zvýšit počet živnostníků, kteří budou moci využít paušální daně,“ uvedla v tisková zprávě končící ministryně financí Alena Schillerová.

Zvýšením limitu pro povinnou registraci k DPH by se drobným podnikatelům snížila administrativní náročnost podnikání. Pokud se podnikatel stane plátcem DPH, přibudou mu totiž nové povinnosti a zákazníkům zvyšují cenu zboží nebo služeb o DPH. Musí řádně zaevidovat daňové doklady, v průběhu roku zpracovávat a pravidelně podávat daňová přiznání k DPH, sestavovat kontrolní hlášení a v některých případech i souhrnné hlášení pro EU. To zvyšuje režijní náklady podnikatele a časovou náročnost podnikání.

Postup by měl jít opačným směrem

„Vyhnout se zbytečnému papírování a podnikatele jím nezatěžovat je určitě správné. Lepší ale bude v následujících letech najet na systém, kdy bude veškeré papírování spojené s daněmi pouze v elektronické podobě. V souvislosti s tím doporučuji zrušit výjimku z povinnosti platit DPH,“ myslí si odborník Banky CREDITAS David Jandásek.

Podobný názor sdílí i ekonom České spořitelny (ČS) Michal Skořepa. Tento krok podle něj povede ke zjednodušení papírování. „Do budoucna by však měl postup jít opačným směrem. Za cestu považuji papírování spojené s přiznáváním daní překlopit do automatizované elektronické podoby a výjimku z povinnosti platit DPH zrušit, to jest limit pro platbu DPH snížit na nulu. Zvýšilo by se tak inkaso této daně a byl by odstraněn práh, který do fungování ekonomiky vnáší cizorodou deformaci,“ vysvětluje pro Investujeme.cz Martin Skořepa.

REKLAMA

Zachována by měla být možnost dobrovolné registrace k DPH bez jakéhokoli limitu tržeb

„Stát neupravil tuto sazbu už 17 let, přičemž například mzdy se zvýšily na dvojnásobek. Zatímco v roce 2004 průměrná mzda činila 17 466 korun, podle komorové prognózy letos dosáhne 36 900 korun, což je 2,1násobek tehdejší úrovně. Práh pro plátcovství DPH by tak drobným podnikatelům měl být od roku 2022 reálně stanoven na částku 2,1 mil. Korun,“ podotýká Miroslav Diro z Hospodářské komory.

Pokud konkrétnímu podnikateli i s nižším obratem z různých důvodů vyhovuje být plátcem DPH (např. kvůli vazbám na obchodní partnery, kteří sami jsou plátci daně), měla by být i nadále zachována možnost dobrovolné registrace k DPH bez jakéhokoli limitu tržeb.

Práh pro registraci k DPH přitom v posledních letech zvyšuje řada zemí, aby drobným podnikatelům snížila zátěž související s daňovou agendou a také administrativní zátěž finančních úřadů. Příkladem je Francie s limitem až 2,2 mil. korun, vyšší limit, než který je v současnosti v ČR, mají dlouhodoběji nastaven např. i na Slovensku, ve Slovinsku, v Itálii, Irsku nebo ve Velké Británii či Švýcarsku.

Vláda by neměla otálet

Zvýšení limitu v tuzemsku nebrání ani EU. ČR si může požádat o zvýšení limitu a není třeba, aby se kvůli tomu složitě revidovalo znění směrnice o DPH. Podobně v minulosti postupovalo například Slovinsko. Vláda by neměla otálet a v perspektivě jen spoléhat na využití již schváleného valorizačního mechanismu. V únoru 2020 totiž vyšla v Úředním věstníku Evropské unie směrnice, která se týká zvláštního režimu podpory malých a středních podniků, kdy členské státy budou mít nově možnost se od roku 2025 svobodně rozhodnout pro vznik plátcovství DPH až na 85 000 eur. To znamená, že od roku 2025 bude možné zvýšit limit na 2 miliony korun, aniž by tento proces musel být realizován požadavkem členského státu adresovaným EU.

REKLAMA

Podle odhadů Ministerstva financí by zvýšením limitu mohl poklesnout počet plátců DPH zhruba o 105 tisíc. K placení daně z přidané hodnoty bylo letos v pololetí registrováno 520 580 plátců. Tím, že se sníží počet plátců DPH, dojde také k výraznému snížení administrativy na straně úředníků finanční správy. Nová vláda podle Hospodářské komory proto může tuto změnu využít ke zefektivnění správy této daně.

Hospodářská komora v souvislosti se zvýšením limitu pro povinnou registraci k DPH navrhuje na 2 miliony korun zvýšit také kvalifikační práh pro paušální daň, která byla do českého daňového řádu nově zavedena od ledna 2021.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 21 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Přehledně: Nejdůležitější změny v reformě penzí schválené vládou

Vláda pod vedením Petra Fialy přišla s „reformou“ penzí. Je postavená na šesti základních bodech – postupném zvyšování důchodového věku po roce 2030, jistém minimálním důchodu, snížení výpočtu nových důchodů, výchově dětí a péči o blízké, sdílení vyměřovacích základů manželů a vdovských a vdoveckých důchodech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jenda

  18 listopadu, 2021

  Mě by tedy hlavně pomohlo, kdyby zrušili to loňské svinské zvýšení daní z 15 na 23% 🙁

  Odpovědět

 • Náfuka

  18 listopadu, 2021

  Jo – prej Fuldova inflace není problém, protože prej můžeme (i uklízečky a dlaždiči) investovat.

  Akorát že přátelé tisku peněz taktně pomlčují o tom, že když mi investice vydělá 5%, tak ten jejich milovaný stát hned přiběhne, aby tento „zisk“ zdanil. Což je samozřejmě klasická socanská křivárna, protože 5% zisk při 6% inflaci není zisk, ale 1% ztráta – takže by mi přátelé inflačních papírků měli ze svého proplatit zápornou daň z ní a ne aby mi jejich milovaný erár zdanil těch 5% údajného „zisku“.

  Odpovědět

 • Pavel

  18 listopadu, 2021

  To s těma uklízečkama a dlaždičema, to tady tlačí jiní, kteří chtějí reformovat penze a tyhle lidi nutit investovat = nahnat je do vysoce zprovizněných produktů všelijakých rádoby finančních poradců, to pan Fuld určitě nebyl…

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  18 listopadu, 2021

  Přesně tak. Ti, co chtějí zrušit průběžný systém, ti chtějí natlačit všechny do investování. 🙂

  Navíc ty uklízečky moc peněz v úsporách nemají, takže ani nemají moc, co by investovali. Spíše jsou zadlužené, takže jim inflace v podstatě pomáhá. Takže tihle lidé budou velmi vděční za důchod z průběžného důchodu. Tedy měli by být vděčni. Lidi obvykle na všechno (i to dobré) nadávají. 🙂

  A pokud už někdo má peníze naspořené, může je vložit do protiinflačních státních dluhopisů, takže alespoň té průměrné inflaci se vyhne. K tomu žádné hluboké investorské vědomosti nejsou třeba.

  Odpovědět

 • Nikdo vám tu průběžnou pyramidu neruší.

  18 listopadu, 2021

  Klidně si v ní zůstaňte.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  18 listopadu, 2021

  Tady nejde o mě. Tady jde o ty uklízečky, kterými se odpůrci průběžného systému tak zaštiťují… Když tam zůstanou jen ty uklízečky, tak ty důchody budou dost bídný.

  Odpovědět

 • Nikdo vám tu průběžnou pyramidu neruší

  18 listopadu, 2021

  Ať si tam zůstanou i ty uklízečky. Ani jim to nikdo nezakazuje.

  Jó ale jasně, ony by komunusticky a fuldisticky chtěly penze z CIZÍHO. No tak už to chápu. NE!
  A co takhle že by si koupily novou telku, dovču a auto za moje prachy? Taky OK? Soudruhu?

  Odpovědět

 • Petr

  18 listopadu, 2021

  A Pavel drží a drží cash…
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/z-nuly-na-milion-staci-tisicovka-mesicne-a-drzet-20-let-radi-vavra-180677

  Protože nečetl velké investory tvrdící, že riziko toho, že koupím a přijde 20% korekce je daleko menší, než riziko čekat a čekat a trh mezi tím vzroste o 70% (a pak přijde ta 20% korekce).

  Odpovědět

 • LIB

  18 listopadu, 2021

  Nutit ty lidi chce možná nějaký neocon (komplement vašeho socanství, etatista do stejné míry).

  Libertarián je ale k ničemu nutit nehodlá – dá jim plnou svobodu zůstat v průběžném letadle – spolu s dalšími, kteří mu věří víc, než vlastnímu úsudku a investicím.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  18 listopadu, 2021

  To je stejné, jako byste tvrdil, že nutím lidi jíst. Nenutím. Oni jsou nuceni faktem, že musí jíst, aby přežili.

  To samé průběžný systém. Rodiče jsou nuceni živit a vychovávat své potomky, nikoliv protože jim to nařizuje etatista, ale protože se ti potomci sami neuživí a nevychovají.

  Stejně tak potomci živí své rodiče nikoliv protože jim to přikazuje nějaký etatista, ale protože důchodce už nemůže pracovat a ti potomci svým rodičům tu péči dluží.

  Libertarián je tedy tady a teď technokratický ignorant, který tyto přirozené souvislosti ignoruje a všechny členy společnosti redukuje pouze na uniformní jednotlivce bez výše uvedených automatických a přirozených vztahů.

  Svoboda neznamená zbavení se závazků vůči rodičům, které každému vznikly v dětství a mládí.

  Nicméně úplně ten Váš koncept samozřejmě vadný není. Jen k jeho realizaci potřebujete bohatou prosperující společnost, kde není problém, aby si i běžný člověk během života kromě výdajů na vlastní vzdělání, hypotéku, výchovu dětí, úhradu důchodu rodičům, vzdělání dětí, ještě naspořil peníze na vlastní důchod tak, aby jeho děti už mu nic platit nemuseli. Obávám se, že do tohoto stavu máme ještě hodně daleko. Samozřejmě, že někteří to tady a teď zvládnou, ale to nestačí. Je třeba, aby výjimkou byli ti, co to nezvládnou.

  Takže Váš recept je sice moc krásný, ale zatím je zde v ČR a teď zcela nereálný. Proto nám nezbývá, než zůstat u průběžného systému, který je možné reálně provozovat a někteří z nás si mohou vybudovat i paralelní soukromý důchodový systém, tak jak by se Vám to líbilo. 🙂

  Odpovědět

 • LIB

  18 listopadu, 2021

  „Jen k jeho realizaci potřebujete bohatou prosperující společnost, kde není problém, aby si i běžný člověk během života kromě výdajů na vlastní vzdělání, hypotéku, výchovu dětí, úhradu důchodu rodičům, vzdělání dětí, ještě naspořil peníze na vlastní důchod tak, aby jeho děti už mu nic platit nemuseli.“

  Myslím, že na to ji bohatou máme už dost.
  Z průměrné mzdy jde na sociální „pojištění“ (výsměch!) tak 12 tisíc měsíčně.
  Z mediánové kolik? 10? 8?
  I kdybyste mohl dát jen 6tis (obvykle silně nekvalifikovaní, kteří hákují od 18ti), tak kolik to vyjde, když budu 47 let (od 18 do 65) investovat 6 tisíc měsíčně s reálným výnosem očištěným o inflaci (držme se při zemi) třeba 3%?

  Mě to vyšlo na cca 7 mega (v dnešních cenách, protože výnos byl očištěn o inflaci).
  Už se mi nechce počítat, jakou rentu bych si mohl vyplácet (s tím, že nevyplacená jistina se dále zhodnocuje), abych to tak cca dotáhl do nulového zůstatku při nějaké statisticky průměrné době dožití…

  Ale od oka mi to vychází řádově na 40 tisíc měsíčně.
  Docela solidní oproti tomu, co nabízí státní systém, ne?
  Ten zkrátka nabízí předraženou službu podřadné kvality. Trabant či Škoda 105L mezi finančními produkty. České dráhy versus Shinkansen, Česká pošta versus DHL či UPS.
  A to mluvíme o „socce“, která má PŮLKU průměrného platu (je vůbec někdo takový?). I ta „socka“ by si tedy DRMATICKY polepšila.

  No a komu by taková penze byla malá, nic mu nebrání pracovat do věku vyššího, než 65 let – ostatně ono nás to chca nechca čeká i tom vašem socialistickém letadle. Akorát že za to NIC nedostaneme.

  #########################

  „Svoboda neznamená zbavení se závazků vůči rodičům, které každému vznikly v dětství a mládí.“

  Nebojte, se svými rodiči se domluvím.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  18 listopadu, 2021

  A už jste slyšel o státních protiinflačních dluhopisech, jejichž výnosy nejsou daněné? 🙂

  A ano u investic se daní nominální zisk. Očišťování kapitálových zisků o inflaci, která nastala mezi datem pořízení investice a datem jejího prodeje by bylo velmi komplikované. Vy byste byl první, kdo by na to nadával a taky na to, že by MF muselo kvůli tomu nabrat tisíce nových úředníků. 🙂

  Odpovědět

 • Krug

  18 listopadu, 2021

  Tak holt ty daně zrušme.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  18 listopadu, 2021

  A které zavedeme namísto nich a proč?

  Odpovědět

 • Krug

  18 listopadu, 2021

  Žádné a proto.

  Státu musí bohatě stačit třetina toho, co vybírá teď.
  Byly doby, kdy vybíral ještě míň.

  Už pozoruju v okolí, jak to utahování daňových šroubů lidi motivuje k hledání únikových cest jako to bylo v dobách před zavedením výdajových paušálů.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  18 listopadu, 2021

  Co by pomohlo Vám, by uškodilo milionům ostatních lidí. Naštěstí to nezáleží jen na Vás. 🙂

  Odpovědět

 • Jenda

  18 listopadu, 2021

  Rozhodně nehodlám tomu milionu nějak zasahovat do života a k něčemu je nutit. To je váš modus operandi.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  18 listopadu, 2021

  No když jim zvednete daně z 15% na 21% (to by se stalo, pokud by se splnilo Vaše přání), tak jim samozřejmě do života zasáhnete.

  Odpovědět

 • Jenda

  18 listopadu, 2021

  V pohodě.
  Jsem pro rovnou daň z hlavy 5000Kč měsíčně.
  Kdo na ni z vážných důvodů nemá, nesmí volit (rozhodovat o utrácení peněz, které on neodvedl).
  Státní zaměstnanci všichni bez volebního práva, protože daně neplatí, ale naopak z nich žijí.
  Kde to jsme, aby ten, kdo natahuje ruku, rozhodoval o tom, kolik mu dárce musí dát?

  Odpovědět

 • Recep Tayyip Fulda

  18 listopadu, 2021

  https://burzovnisvet.cz/investice/zpravy/forex/prezident-recep-tayyip-erdogan-dal-jasneji-nez-kdy-jindy-najevo-ze-chce-nizsi-urokove-sazby-a-turecka-centralni-banka-jeho-pozadavky-ve-ctvrtek-pravdepodobne-splni-na-ukor-meny-a-cenove-stability/

  Vysoke uroky jsou zbytecne muceni a inflace neni problem 🙂

  Odpovědět

 • ObiWan

  18 listopadu, 2021

  Jo, takhle by to úúúrčitěééééé nešlo, říkali nobelisti Pavel s Richardem.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/z-nuly-na-milion-staci-tisicovka-mesicne-a-drzet-20-let-radi-vavra-180677

  Odpovědět