CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Redakce

01. 02. 2022

23 komentářů

Nízké ceny energií jsou minulostí a musíme se s tím smířit, tvrdí ekonomové i energetici

 


 

Zdroj: Pixabay

Firmy i domácnosti musí počítat s tím, že se drahé energie v roce 2022 propíší do celé ekonomiky. Existuje nějaké řešení? Co by vládě doporučili odborníci?

Až 83 % účastníků šetření Hospodářské komory ČR bude nuceno zdražit, a to především v důsledku vývoje cen energií a dalších vstupů. Situace souvisí mimo jiné se skokovým nárůstem cen elektřiny i plynu na trhu, ale i s krachy několika distribučních společností, kvůli kterým musely firmy přecházet na nové smlouvy, často s násobně vyššími cenami za energie.

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila je zdražování energií skutečností, se kterou je třeba se smířit a vyrovnat. Drama ze závěru roku 2021 bylo sice poháněno některými jednorázovými faktory, které se snad pravidelně opakovat nebudou. „Mezi ně patří post-pandemický rapidní restart světové ekonomiky, nepřízeň počasí či geopolitické napětí mezi Ruskem a Evropou – přesto lze do budoucna počítat s tím, že energie jednoduše zdražovat budou. Postupný odklon od „levných ale špinavých“ zdrojů zákonitě znamená, že si za energie připlatíme,“ vysvětluje pro Investujeme.cz Vít Hradil.

S faktem, že nízké ceny energií jsou minulostí, se musíme smířit i podle Václav Skoblíka – ředitele divize Nová energetika skupiny UCED z investiční skupiny CREDITAS. „Několikanásobný nárůst ceny elektřiny na konci minulého roku bude sice v roce 2022 částečně korigován, ceny se ale již se úroveň let 2018-2020 nevrátí. Nové zdroje využívající nové technologie nahrazující plánovaně odstavující se uhelné a jaderné zdroje nejsou v nejbližších několika letech komerčně realizovatelné a řada vlivů negativně ovlivňující stabilitu cen se bude opakovat,“ vysvětluje pro Investujeme.cz Václav Skoblík a pokračuje: „Jedná se oživení či utlumení ekonomiky a změny palivového mixu v zemích EU, tlak na zvyšování podílu e-mobility na osobní dopravě, dopady změn poptávky po energetických komoditách na celém světe či geopolitické změny.“

REKLAMA

Žádoucí je podpora decentralizovaných zdrojů energie

Jelikož vyvázání se z klimatických závazků patrně není reálnou alternativou, bude podle odborníků nejlepší reakcí přizpůsobení. Vláda může ve své energetické strategii nedávný vývoj zohlednit a nasměrovat tak Česko k nějakému vhodnějšímu energetickému mixu, ovšem toto je běh na velmi dlouho trať. Jeho výsledky se nedostaví dříve než v horizontu desetiletí.

„Pro nejbližší období je tak nadějnější realizace lokálních opatření, která budou snižovat spotřebu energií z centrálních zdrojů. Pokračovat a případně i zesílit by tak měla podpora úsporných opatření na rezidenčních i komerčních nemovitostech, tedy například jejich zateplování. Podobně žádoucí je i další podpora decentralizovaných zdrojů energie, jako jsou solární panely na rodinných domech,“ dodává odborník společnosti Cyrrus.

Analytik Československé obchodní banky (ČSOB) míní, že pokud má Česko zůstat na jednotném evropském energetickém trhu, moc možností nemá. Cena energií je ve vleku trhu, geopolitiky i Green Dealu. Těžko podle něj hledat důvod, proč by se situace měla normalizovat, respektive vrátit se do před-covidových kolejí. Drahá energie je nová realita, s níž se musí poprat lidé i firmy.

„Vláda může přemýšlet o selektivní podpoře nebo třeba o daních. Vidím zde i velký prostor pro investice do úspor a nových technologií ve veřejném sektoru, včetně dopravy,“ vysvětluje odborník ČSOB s tím, že v každém případě je vidět, že ani navýšení kapacit výroby energií s německými cenami propisujícími se do tuzemských faktur nic neudělá. Když ovšem chce zároveň podporovat substituci klasických aut elektromobily, měla by pomalu začít přemýšlet, čím bude chtít nahrazovat výpadek spotřebních daní u PHM.

REKLAMA

Budou růst náklady na přenos a distribuci elektřiny

Ekonom Partners Martin Mašát dodává, že jednoduché a spravedlivé řešení neexistuje. „Ceny energií jsou dány světovou poptávkou a určují je nadnárodní burzy. Takže čeští klienti jsou plně ve vleku vývoje v zahraničí. Dlouhodobé řešení závisí plně na vládě, která by ve své energetické koncepci měla myslet mnohem dlouhodoběji než jen na své volební období. Plány by měly zahrnovat zaručení samostatnosti České republiky v případě nějakých zahraničních krizí či výkyvů. Připravena by měla být i záchranná opatření pro sociálně slabší rodiny, které může zdražení energií dostat do problémů,“ myslím si Martin Mašát.

Václav Skoblík ze skupiny UCED dodává, že očekává rostoucí náklady na přenos a distribuci elektřiny a zejména na zajištění rovnováhy výroby a spotřeby pro eliminaci výpadků dodávek. Tyto vlivy se prostřednictním regulovaných cen rovněž negativně projeví v cenách komodit. Odmítnutí závazků ČR vyplývajících z mezinárodních smluv a dohod není reálné, stejně jako plné opuštění jednotného energetického trhu EU.

„Růst cen energií je tak skutečností a netýká se pouze elektřiny a plynu, ale také tepla. Hlavní roli v nalezení optimálního mixu opatření na omezení dopadů na společnost musí hrát vláda. Standardním opatřením je podpora energetických úspor a decentrální výroby elektřiny formou dotací. Ty jsou dostupné ale spíše střední a vyšší třídu. A dotace na nákup elektoaut pro firmy to ale také jistě nejsou,“ vysvětluje s tím, že v některých zemích jsou ceny regulovány formou „price cap“, kdy v případě vysokých tržních cen jsou státem stanoveny maximální ceny garantované místním hlavním dodavatelem.

„V jiných zemí volí cestu plošné podpory nebo podpory pouze pro nejvíce postižené za cenu vysoké mírou administrativy a byrokracie. Neveselý závěr je, že všichni musíme počítat se zvyšujícím se podílem energií na našich osobních i firemních nákladech,“
dodává energetik z UCED.

Loading

Vstoupit do diskuze 23 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Richard Fuld

  1 února, 2022

  Zrušení DPH na energie a poplatku za zelené energie po dobu dokud bude situace na energetickém trhu takto vykolejená, by eliminovalo prakticky celý nárůst cen energií a její přelití do ostatních cen. Vláda to ale neudělá. Dozvěděli jsme se, že je to plošné a drahé. 🙂 Jasně, že je to plošné, proto by to taky fungovalo. A jak drahé? Nikdo nechce, aby stát domácnostem něco platil. Stačí aby jim v době tohoto externího šoku snížil daně.

  Namísto toho budou sledovat jak už teď vysokou inflaci zvednou ceny energií.

  Růst cen energií je externím vlivem, obdobným jako je covid a vláda by měla ekonomiku před negativními dopady těchto externích vlivů chránit, nebo alespoň mírnit jejich dopady. To je taky jeden z důvodů, proč ten stát vlastně máme.

  Odpovědět

 • Polosvět

  1 února, 2022

  Vláda bohužel musí řešit obří díru v rozpočtu po vašem estébácko-oligarchickém miláčkovi, o kterém mluví v dokumentu Polosvět a zmíní ho i v Devadesátkách.

  Ale ano, čistě pragmaticky jsem pro plošné zrušení DPH na energiích (výhoda i pro mě), než pro diskriminační „adresnou“ podporu, na kterou nemám nárok.

  Nakonec jsem vlastně asi i pro to vaše nekonečné brutální rozhazování a zadlužování, protože v inflačním fiatu mám tak prostředky na měsíc života a zbytek mám nainvestováno (nejvíce do instrumentů nezávislých na ČR a EU). A k tomu to zadlužování a tisk je skvělým boosterem pro šíření bitcoinu, čili také super.

  Jen chudáci ti, co jsou v penzi, nebo se k ní blíží a šetří si na ni. Tedy ti, kterými se tu v případě potřeby tak rád pokrytecky oháníte. Ti mají peníze na termíňácích, nebo v dluhopisových fondech 3. pilíře. A díky takovým, jako jste vy a Bureš, o ně přijdou. A že mají raději investovat v akciovém kasinu? Hezká knížecí rada jak od BlaníkZ, ale objektivní realitou prostě je, že to nedělají a dělat nebudou.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  1 února, 2022

  Obří díra? Ta je v USA, Franci, Japonsku… U nás žádná obří díra není. To jsou jen směšné hysterické antiBabiš bláboly.

  Zrušení DPH není pragmatické jen pro Vás. 🙂 Je to pragmatické pro celou tuto zemi.

  Jsem rád, že jste i pro uvolněnou fiskální politiku, byť z úplně jiných důvodů. Klidně si sněte o tom, jak obecná prosperita a odolnost ekonomik proti globálním krizím, kterou současný pružný peněžní systém umožňuje a podporuje, bude jednou nahrazena rigidním BTC, které (pokud by se na něj opravdu někdy přešlo) šla by ekonomika do kytek prakticky v horizontu týdnů, max. měsíců. 🙂

  BTC je totální nesmysl a je jen otázkou času (vzhledem k míře hlouposti mnoha jedinců, nejspíše ještě hodně dlouhého času), kdy to dojde i tomu poslednímu, kdo jej bude držet. 🙂 Možná ale nejde o odvahu, ale něco úplně jiného…

  S tím BTC bych jako s ochranou proti inflaci taky nepočítal. Nárůst inflace na 5% ho poslal naopak o 50% dolů. 🙂 Obdivuji Vaši odvahu v této době o BTC vůbec psát. 🙂

  Ti důchodci, co neumí investovat a přijdou kvůli tomu o část svých úspor, ti mají naštěstí o inflaci a čáat růstu mezd valorizované důchody z průběžného systému. Kdyby bylo po Vašem, neměli by nejspíš vůbec nic. 🙂 I představa, jak mají důchodci úspory v BTC, je k popukání. 🙂

  A za Andreje vzrostly důchody rekordně a pořádně. Za Drábka klesaly. Ještě, že ty důchodci měli to štěstí, že tady Andrej byl nějaké ty roky ministrem a premiérem. Za OSD a TOP09 by jim pšenka rozhodně nekvetla. 🙂

  A moje knížecí rada pro důchodce a pro všechny co mají úspory a bojí se inflace a/nebo neumí investovat byla: nakupujte státní protiinflační dluhopisy. Ty ale byly zase emitovány jen za Andreje. Stanjura jejich další emise zastavil (rozuměj zrušil). 🙂

  A že nadšenec do BTC bude označovat akciové trhy jako kasino, tak to jste tomu nasadil korunu?

  Andrej ani já nemůžeme za to, že se porouchaly dodavatelské řetězce, nebo že rostou energie, jak rostou. Andrejovi lze vyčítat jen to, že ekonomika šlapala tak dobře až se nám přehřál trh práce a ten teoreticky může představovat jeden z mnoha inflačních tlaků. Ale to víte, nic není zadarmo. I prosperita má své nepříznivé vedlejší účinky. 🙂

  Odpovědět

 • Polosvět

  2 února, 2022

  LOL

  Odpovědět

 • Mumla

  2 února, 2022

  Zkuste se nedívat na nějaké denní čí týdenní či měsíční svíčky.
  Hezky si ten graf BTC odzoomujete, ať máte big picture.

  Odpovědět

 • Pavel

  2 února, 2022

  jj, to je s BTC určitě lepší, dnes jsem udělal chybu a dal si denní, dneska zatím -4.33%…

  Odpovědět

 • Madam Fuldová

  2 února, 2022

  Není těžké být imunní vůči FOMO efektu, když máte děravé kapsy…

  Odpovědět

 • Pavel

  3 února, 2022

  🙂 tak určitě, o víkendu jedeme prodávat jeden z našich rodinných stavebních pozemků, bude-li nabídka rozumná…

  Jak říkal jeden český investor při nedávném pádu BTC: „nic kleslo o polovinu“… 🙂

  Já radši něco, co nese výnos 12% ročně a co na ceně neklesá ani v krizi. Cítíte tam ten rozdíl proti BTC? Já už jsem na horské dráhy starý, udělalo by se mi nevolno…

  Odpovědět

 • Pavel

  1 února, 2022

  Polosvět: Vy mě tady bavíte chlapci…

  Všechny problémy, které zmiňujete, efektivně řeší aktuální průběžný důchodový systém. Tam vás inflace naprosto nezajímá, co se vybere, hned se rozdá. Tečka.

  Proč rušit, co funguje a tím si vytvářet obrovské problémy, kterým za současného systému nemusíme vůbec čelit?

  „Je to zkratka, je to sice horší, ale zato delší cesta….“ Asi tak nějak…

  Odpovědět

 • Polosvět

  2 února, 2022

  My vám nic nerušíme, klidně si tam s Fuldou oba zůstaňte.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  4 února, 2022

  Ani Vám nikdo nic neruším, tak tam taky zůstanete. 🙂

  Odpovědět

 • Madam Fuldová

  2 února, 2022

  „co se vybere, hned se rozdá“ – že vy jste v civilu manager fekálního vozu?

  Odpovědět

 • Kamil

  3 února, 2022

  Když se vám to nelíbí, odstěhujte se do teplejších krajin. Nikdo vás tady nedrží.
  Koneckonců to jste roky doporučoval všem na Finmagu. Tak teď táhněte vy.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  4 února, 2022

  Mě se tady líbilo, než přišli klimapanikáři a začali to tady bořit. Ať táhnou klimapanikáři, třeba na jinou planetu. 🙂

  Odpovědět

 • Kamil

  5 února, 2022

  „Klimapanikářům“ umožnil vzestup dluhový terorismus, který jste roky obhajoval.
  Takových nosičů vody a užitečných idiotů jako vy jsou dějiny bohužel plné. Nadšení francouzští bezzemci, kterým Napoleon slíbil „rovnost“, nadšení hajlující němečtí nacionalisté, kterým Hitler slíbil „životní prostor“, nadšení lemplové jako vy, kterým centrální bankéři slíbili blahobyt bez práce.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  6 února, 2022

  Většina těchto „pokrokářů“ přinesli často spíše zmar a chudobu. V tom se shodneme.

  Současný peněžní systém je výborným prostředím pro fungování ekonomiky, Bohužel jeho možnosti jsou i zneužitelné všelijakými blázny,

  Zrušíte auta, jen protože někteří řidiči řídí jako blázni?

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  1 února, 2022

  „Analytik Československé obchodní banky (ČSOB) míní, že pokud má Česko zůstat na jednotném evropském energetickém trhu, moc možností nemá.“

  Proč by měla energeticky soběstačná ČR zůstávat na totálně pokřiveném, absurdním a do zkázy se řítícím energetickém trhu? Ať si tam ekoteroristi řádí bez nás. 🙂

  Odpovědět

 • Jevgenij

  1 února, 2022

  Protože jednotný energ.trh je nedílnou součástí celého jednotného evropského trhu a tedy podmínkou našeho členství v EU?
  Nebo vy s StB.Babišem a kgb.Zemanem chcete raději na ruský či čínský jednotný trh? No ani by mě to nepřekvapovalo. Ještě se k vám jistě přidá s.Pavel s jeho jásáním nad komunistickou panelákovou výstavbou a další ostalgií.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  1 února, 2022

  Nic takového jako nedílná energetická součást jednotného evropského trhu neexistuje. Neexistuje povinnost distributorů nakupovat energie na burze. Mohou nakupovat přímo od výrobců. A neexistuje povinnost prodávat energie přes burzu. Existuje legální možnost prodávat distributorům energii přímo. Ostatně co by to bylo za „trh“, kdyby zde bylo nadiktováno, kdo komu a jak smí prodávat a kdo a jak smí nakupovat energie. To by nebyl trh. To by byl ten Váš komunismus. 🙂

  Odpovědět

 • Jevgenij

  2 února, 2022

  Jo, tak to zkuste Němcům říct, že jdeme překopat ty kabely k nim (nebo uvalit 500% vývozní clo na elektřinu).

  To uvidíte fofr!

  Pravidla v EU platí, dokud to Německu vyhovuje. A Německo si zavřelo uhelky i jaderky, vládní zelení chtěj zrušit i větrníky, tak kde by tu energii asi brali.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  4 února, 2022

  Proč by se překopávaly kabely? A k čemu by Němcům bylo 500% vývozní clo na elektřinu? Němci ať si nakupují elektřinu přes burzu, na které prodá ČEZ svoje přebytky za tržní burzovní cenu.

  Když si zavřeli elektrárny, tak ať si berou energii kde chtějí. Ať si ji vydloubnou třeba z nosu. A my jim přebytky přece rádi prodáme. Jestli jim to bude stačit, to je jejich problém.

  Odpovědět

 • Milan

  2 února, 2022

  Cenu energií neurčují výrobci a distribuce za zákona musí být oddělena od produkce.
  Vy neustále zdůrazňujete, že zákony (například daňové) je nutné dodržovat. Nezbývá vám tedy nic jiného, než držet ústa, dodržovat zákon a stáhnout termostat.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  4 února, 2022

  To přece není problém. Tuzemský distributor si dohodne s tuzemským producentem cenu pro dodávky na tuzemský trh a tentýž producent může prodávat přebytky jiným zájemcům na burze.

  To odtržení distribuce a produkce bylo zavedeno proto, aby mezi distributory byla konkurence a aby klesly ceny pro spotřebitele. A to se dařilo do doby, než přišli klimapanikáři s Green dealem. Dneska je energetický trh v takovém stavu, že funguje přesně opačně a tedy spotřebitelům, díky zásahům klimapanikářů elektřinu zdražuje zbytečně a nesmyslně do zcela absurdních výšin.

  Odpovědět