CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

22. 07. 2021

0 komentářů

Zjednodušení: Přezkum pravosti směnek Arcy bude možný i v Brně, věřitelé si mají ponechat originál

 

Lhůta pro přihlášení pohledávek v insolvenčním řízení ve věci společnosti Arca Investments již uplynula 12. července. Insolvenční soud vyzval věřitele k předání originálů směnek do soudní úschovy. Prozatímní věřitelský výbor nicméně  v úterý 21. července oznámil, že prosadil zjednodušení – věřitelé si mohou směnky ponechat. Pouze je předloží k přezkumu insolvenčnímu správci. Současně oznámil, že přezkoumání nadto bude možné provést nejen v Praze, ale i v Brně.  

Vzhledem k množství věřitelů Arcy Městský soud v Praze k přijímání směnek do soudní úschovy k tomu určil speciální podatelnu v místnosti 117/A. Ta bude směnky dokládající existenci přihlášené pohledávky přijímat v úředních hodinách. Spolu se směnkou věřitel předá soudu průvodní dopis ve dvou vyhotoveních, v němž uvede spisovou značku, číslo pohledávky a číslo věřitele.

„V případě, že se řízení týká cenných papírů, insolvenční správce obvykle požaduje předložení originálu cenného papíru. Vzhledem k tomu, jak je právo cenných papírů formalistické, je důvod poměrně jednoduchý. Správce potřebuje zjistit, jestli cenné papíry obsahují veškeré náležitosti, které pro jejich platnost zákon požaduje, případně zjišťuje další okolnosti,“ vysvětluje advokát Josef Olenič z advokátní kanceláře Pikes Legal. „Například zda cenný papír nebyl rubopisován, tedy zda nejsou pochybnosti o jeho převodu a aktuálním vlastníkovi,“ dodává advokát.

Prozatímní věřitelský výbor Arca Investments ale dne 21. července oznámil, že dojde k zajištění dvou míst, kde budou směnky přezkoumávány. Jedno z nich bude v Praze a druhé v Brně. Zde budou moci všichni přihlášení věřitelé předložit směnky k přezkoumání. Přímo na místě bude pořízena kopie směnky a vyhotoven záznam o přezkoumání. Věřitelé si tedy originály směnek budou moci zase odnést. Přesnější postup má stanovit insolvenční správce a v nejbližší době bude uveřejněn v insolvenčním rejstříku. Přezkoumání bude zahájeno 26. července, bude probíhat až do 13. srpna 2021 v pracovních dnech od 9 hodin do 16 hodin.

Člen právního týmu účastníka prozatímního věřitelského výboru Radek Vojtek, advokát a expert na insolvenční a bankovní právo, věří, že tento krok zjednoduší a ulehčí přezkoumání přihlášek pohledávek mnoha věřitelům Arca Investmens.

REKLAMA

J&T BANKA podporuje jakoukoliv možnost doložení existence směnky s cílem ulehčit postavení dotčených směnečných věřitelů,“ uvádí za jednoho z největších zajištěných věřitelů skupiny Arca advokát Petr Sprinz z advokátní kanceláře ALLEN & OVERY. „J&T BANKA od počátku zastává stanovisko, že úschova u soudu není předpokladem zjištění pohledávky ze směnky či jedinou možností doložení její existence,“ uzavírá Sprinz.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bude „zelenější“ kryptoměna přístupnější?

Kryptoměny jsou často kritizovány pro svou „těžbu“ jako neekologické. Ethereum však po největší úpravě v jeho historii začalo fungovat na jiném systému, který energetickou náročnost snižuje. Může tak přinést další možnosti i přilákat nové investory.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.