Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Arca Investments dluží miliardy. Znovu se pokouší o reorganizaci v Česku

Arca Insolvenční řízení

Společnost Arca Investments se nachází ve velkých finančních obtížích. Vrchní soud v Praze aktuálně rozhodl o zastavení insolvenčního řízení v České republice. Na Slovensku firmě hrozí konkurz. 

Podle návrhu na povolení reorganizace, který Arca Investments podala k Městskému soudu v Praze v prosinci, činily peněžité závazky po lhůtě splatnosti delší než 30 dnů k 15. prosinci přibližně 9 miliard korun (z toho více než 6 miliard korun bylo po splatnosti déle než 3 měsíce).

Soud řízení v Česku zastavil

Vrchní soud v Praze zastavil v prosinci insolvenční řízení vedené proti mateřské společnosti celého koncernu Arca Investments, a.s. se sídlem v Bratislavě. Důvodem je, že firma nemá podle soudu v Česku hlavní centrum zájmu.

Proti tomu brojí Arca v nově podaném insolvenčním návrhu spojeném s návrhem na povolení reorganizace. Podle většinového akcionáře Arca Capital Rastislava Veliče je třeba finanční obtíže řešit reorganizací v České republice.

Pochází odsud totiž více než 80 procent našich věřitelů a je zde soustředěna většina našich aktivit. Především jsme ale přesvědčení, že insolvenční řízení v České republice poskytne nejlepší podmínky pro naše věřitele,“ říká k opětovnému podání návrhu na povolení reorganizace v České republice většinový akcionář skupiny Arca Capital Rastislav Velič.

„Arca poté, co neuspěla se svým prvním návrhem, se to nyní pokouší zopakovat znovu od počátku. Nicméně je otázka, zda soud insolvenční řízení na základě znovu zopakovaného návrhu zahájí, protože se jedná v tuto chvíli již o věc pravomocně rozhodnutou,“ míní advokát Ladislav Drha.

Arca míří do konkurzu na Slovensku

S vedením řízení v Praze nesouhlasí slovenský finančník Pavol Krúpa, který proti Arce na Slovensku podal návrh na vyhlášení konkurzu. Podle Krúpy by vedení řízení v Česku znamenalo obcházení zákona a zneužití české legislativy.

Aktuální rozhodnutí Vrchního soudu výrazně zvýšilo pravděpodobnost dalšího vývoje, kterým zřejmě bude vyhlášení konkurzu na Slovensku. Tam totiž návrh na konkurzní řízení podala společnost Pavola Krúpy, bývalého zakladatele Arcy,“ komentuje rozhodnutí advokát a insolvenční správce Jan Langmeier.

Podle zástupce věřitele IFIS, který insolvenční návrh podal, je nyní nutné precizovat argumentaci o příslušnosti českých soudů. „Je zbytečné v této chvíli vyvolávat jakoukoli paniku a pokládat možnost dosažení rozhodnutí o úpadku Arca Investments a.s. před českými soudy za nereálnou,“ řekl člen představenstva IFIS Patrik Knotek.

Podle Ladislava Drhy nelze pominout to, že společnost – byť slovenská, je součástí mezinárodního koncernu, a tak není vyloučeno vedení řízení na území České republiky„Z tohoto důvodu je více než, namístě, aby se čeští věřitelé zformovali a pokusili se společnými silami dosáhnout zahájení a vedení insolvenčního řízení na území České republiky,“ míní Drha.

Zhoršené postavení věřitelů

Vedení konkurzního řízení na Slovensku by zkomplikovalo život věřitelům. Navíc je podle Langmeiera podle slovenského práva i kratší lhůta pro přihlášení pohledávek. Pohledávky, které se věřitelům nepodaří přihlásit včas, totiž nebudou v rámci řízení uspokojovány.

reorganizací by naproti tomu vzrostla šance na vyšší uspokojení věřitelů.

„Řešení formou reorganizace může přinést nezajištěným věřitelům, kterých je většina a jedná se o drobné věřitele, výrazně vyšší míru uspokojení než při konkurzu, kde by drtivá část financí putovala zajištěným věřitelům,“ vysvětluje Ladislav Drha.

„Pokud jde o tvrzení Arca, že návratnost pohledávek bude v případě reorganizace minimálně 50 %, pak se jedná pouze o deklarování přání skupiny Arca. Náš insolvenční zákon nemá jako podmínku pro povolení reorganizace návratnost ve výši minimálně 50 %. Je tedy otázkou, jaká by návratnost nakonec byla. Reorganizační plán by musel být v každém případě schválen věřiteli,“ uzavírá Drha.

Ochrana před věřiteli na Slovensku skončí Arca Investments 31. ledna 2021. Firma má téměř 1 890 věřitelů s celkovými závazky ve výši přibližně 18,6 miliard korun. Z toho více 84 % tvoří závazky ze směnek.

12 komentářů: “Arca Investments dluží miliardy. Znovu se pokouší o reorganizaci v Česku”

 1. Tomáš napsal:

  To stejné je jinde
  Obchodní ředitel Deluvisu – Jan Linhart jede vesele dál a prodává další směnky na trhu
  To vše pod hlavičkou https://www.we-trust.cz

  • Jirka napsal:

   Co vím, Tome, tak dotyčný po zjištění prasáren se stáhl do pozadí (konec roku 2019) a do popředí se dostal Tomáš Záhálka, který je do současné doby jednatelem společnosti Safiro WM (dříve Deluvis CZ – dceřiná společnost Arca). Tento Tomáš Zahálka byl hlavním koordinátorem nevolávání schůzek společnosti Safiro, které před nedávnem vyšlo najevo a měl nejvíc motivaci, aby jméno bylo vynecháno na seznamzpravy.cz, protože okolo 1.10.2021 bude slavnostně otevírat pobočku Partners v Holicích. Jedna věc je prodávat směnky na základě obdržených lživých informací. Druhá věc je zakazovat svým podřízeným informovat poradce o tom, že jde Arca do ochrany před věřiteli a ty jsi prokazatelně měl informace a zakázal informovat klienty se slovy:“peníze jsou už určeny pro jiného klienta. V důsledku toho jednání vznikla klientům škoda. Borkovec netuší jakého poradce si pustil do firmy.

 2. Anonym napsal:

  Distributorské společnosti jako např. FG Financial Group, které mezi drobnými investory šířily jejich směnky a dluhopisy zmizely na oko z trhu, ale jejich představitelé jako např. Ing. Pavel Malina se rychle přesunuli do jiných společností a opět prodávají takovéto „zaručené investice“ jinde. Smutný příběh naší legislativy.

 3. Skalica napsal:

  no neviem – https://www.cagroup.sk

 4. Anonym2 napsal:

  A co na to Private Consulting Group ?
  Jmenovitě: David Matuška, Martin Vajay a Peter Seršen

  • Anonym napsal:

   Ti sa skrývajú v Skalici na Slovensku a chodia po kanáloch. Podvodnici, ktorí sa hrali a dohrali.
   Nehovoriac o tom, že menovaní aj ich ovečky sprostredkovávali zmenky a dlhopisy bez potrebnej licencie od NBS.

   • Věřitel napsal:

    Matuška sympaťák. Za prachy okradených střídal nový mergly co 3 měsíce, hned jak Arca vyhlásila potíže, přestal brát telefony. Hrozně rád bych ho někdy potkal.

   • Věřitel napsal:

    Hehe, akorát koukám, že Vajayovi se zastesklo po machrování s RollsRoycem za ukradený peníze a už připravuje další podnikání. Založený na prodeji shitu neopatrným lidem.

   • Šimon P. napsal:

    No bolo by dobré keby NBS navštívila ich pobočku v Skalici. Majú tam team ľudí, ktorí prevádzkujú burzu s akciami. Celú dobu, čo Sersen a Vaja robili pre Arca Capital, tak tie isté klientov volali do akciových trhov kde im išlo len o provízie a poplatky. Martin Vaja a Peter Sersen mali dočinenia s Capital Partners. Vďaka tejto skúsenosti si ich najal Pavol Krúpa, aby vytvorili sales pre Arca Capital. Najhoršie na tom je to, že aj po tom čo Arca Capital skončila v insolvencii tak robia svoju činnosť ďalej. Zakročí už konečne orgány ako NAKA alebo NBS?

 5. Anonym napsal:

  To je ta firma, co ma vazby na toho pana, co za boj proti Bakalovi dostal od Zemana statni vyznamenani? A kdo ho ted dostane za boj proti tomuhle panovi? Nebo z toho vybrusli jako Havlicek, jehoz veritele dostali po banrotu z firmy 1%?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.