CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Veronika Hejná

13. 01. 2021

12 komentářů

Arca Investments dluží miliardy. Znovu se pokouší o reorganizaci v Česku

 

Společnost Arca Investments se nachází ve velkých finančních obtížích. Vrchní soud v Praze aktuálně rozhodl o zastavení insolvenčního řízení v České republice. Na Slovensku firmě hrozí konkurz. 

Loading 

Podle návrhu na povolení reorganizace, který Arca Investments podala k Městskému soudu v Praze v prosinci, činily peněžité závazky po lhůtě splatnosti delší než 30 dnů k 15. prosinci přibližně 9 miliard korun (z toho více než 6 miliard korun bylo po splatnosti déle než 3 měsíce).

Soud řízení v Česku zastavil

Vrchní soud v Praze zastavil v prosinci insolvenční řízení vedené proti mateřské společnosti celého koncernu Arca Investments, a.s. se sídlem v Bratislavě. Důvodem je, že firma nemá podle soudu v Česku hlavní centrum zájmu.

Proti tomu brojí Arca v nově podaném insolvenčním návrhu spojeném s návrhem na povolení reorganizace. Podle většinového akcionáře Arca Capital Rastislava Veliče je třeba finanční obtíže řešit reorganizací v České republice.

Pochází odsud totiž více než 80 procent našich věřitelů a je zde soustředěna většina našich aktivit. Především jsme ale přesvědčení, že insolvenční řízení v České republice poskytne nejlepší podmínky pro naše věřitele,“ říká k opětovnému podání návrhu na povolení reorganizace v České republice většinový akcionář skupiny Arca Capital Rastislav Velič.

REKLAMA

„Arca poté, co neuspěla se svým prvním návrhem, se to nyní pokouší zopakovat znovu od počátku. Nicméně je otázka, zda soud insolvenční řízení na základě znovu zopakovaného návrhu zahájí, protože se jedná v tuto chvíli již o věc pravomocně rozhodnutou,“ míní advokát Ladislav Drha.

Arca míří do konkurzu na Slovensku

S vedením řízení v Praze nesouhlasí slovenský finančník Pavol Krúpa, který proti Arce na Slovensku podal návrh na vyhlášení konkurzu. Podle Krúpy by vedení řízení v Česku znamenalo obcházení zákona a zneužití české legislativy.

Aktuální rozhodnutí Vrchního soudu výrazně zvýšilo pravděpodobnost dalšího vývoje, kterým zřejmě bude vyhlášení konkurzu na Slovensku. Tam totiž návrh na konkurzní řízení podala společnost Pavola Krúpy, bývalého zakladatele Arcy,“ komentuje rozhodnutí advokát a insolvenční správce Jan Langmeier.

Podle zástupce věřitele IFIS, který insolvenční návrh podal, je nyní nutné precizovat argumentaci o příslušnosti českých soudů. „Je zbytečné v této chvíli vyvolávat jakoukoli paniku a pokládat možnost dosažení rozhodnutí o úpadku Arca Investments a.s. před českými soudy za nereálnou,“ řekl člen představenstva IFIS Patrik Knotek.

REKLAMA

Podle Ladislava Drhy nelze pominout to, že společnost – byť slovenská, je součástí mezinárodního koncernu, a tak není vyloučeno vedení řízení na území České republiky„Z tohoto důvodu je více než, namístě, aby se čeští věřitelé zformovali a pokusili se společnými silami dosáhnout zahájení a vedení insolvenčního řízení na území České republiky,“ míní Drha.

Zhoršené postavení věřitelů

Vedení konkurzního řízení na Slovensku by zkomplikovalo život věřitelům. Navíc je podle Langmeiera podle slovenského práva i kratší lhůta pro přihlášení pohledávek. Pohledávky, které se věřitelům nepodaří přihlásit včas, totiž nebudou v rámci řízení uspokojovány.

reorganizací by naproti tomu vzrostla šance na vyšší uspokojení věřitelů.

„Řešení formou reorganizace může přinést nezajištěným věřitelům, kterých je většina a jedná se o drobné věřitele, výrazně vyšší míru uspokojení než při konkurzu, kde by drtivá část financí putovala zajištěným věřitelům,“ vysvětluje Ladislav Drha.

„Pokud jde o tvrzení Arca, že návratnost pohledávek bude v případě reorganizace minimálně 50 %, pak se jedná pouze o deklarování přání skupiny Arca. Náš insolvenční zákon nemá jako podmínku pro povolení reorganizace návratnost ve výši minimálně 50 %. Je tedy otázkou, jaká by návratnost nakonec byla. Reorganizační plán by musel být v každém případě schválen věřiteli,“ uzavírá Drha.

Ochrana před věřiteli na Slovensku skončí Arca Investments 31. ledna 2021. Firma má téměř 1 890 věřitelů s celkovými závazky ve výši přibližně 18,6 miliard korun. Z toho více 84 % tvoří závazky ze směnek.

Loading

Vstoupit do diskuze 12 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  13 ledna, 2021

  To je ta firma, co ma vazby na toho pana, co za boj proti Bakalovi dostal od Zemana statni vyznamenani? A kdo ho ted dostane za boj proti tomuhle panovi? Nebo z toho vybrusli jako Havlicek, jehoz veritele dostali po banrotu z firmy 1%?

  Odpovědět

 • Anonym2

  14 ledna, 2021

  A co na to Private Consulting Group ?
  Jmenovitě: David Matuška, Martin Vajay a Peter Seršen

  Odpovědět

 • Anonym

  15 ledna, 2021

  Ti sa skrývajú v Skalici na Slovensku a chodia po kanáloch. Podvodnici, ktorí sa hrali a dohrali.
  Nehovoriac o tom, že menovaní aj ich ovečky sprostredkovávali zmenky a dlhopisy bez potrebnej licencie od NBS.

  Odpovědět

 • Věřitel

  17 února, 2021

  Matuška sympaťák. Za prachy okradených střídal nový mergly co 3 měsíce, hned jak Arca vyhlásila potíže, přestal brát telefony. Hrozně rád bych ho někdy potkal.

  Odpovědět

 • Anonym

  9 září, 2021

  Vlastní Forest resort v malé vesničce Vír na vysočině

  Odpovědět

 • Věřitel

  11 března, 2021

  Hehe, akorát koukám, že Vajayovi se zastesklo po machrování s RollsRoycem za ukradený peníze a už připravuje další podnikání. Založený na prodeji shitu neopatrným lidem.

  Odpovědět

 • Anonym

  23 července, 2021

  Hraji tenis ve Francii, opaluji se, zevluji na plazi…

  Odpovědět

 • Šimon P.

  17 září, 2021

  No bolo by dobré keby NBS navštívila ich pobočku v Skalici. Majú tam team ľudí, ktorí prevádzkujú burzu s akciami. Celú dobu, čo Sersen a Vaja robili pre Arca Capital, tak tie isté klientov volali do akciových trhov kde im išlo len o provízie a poplatky. Martin Vaja a Peter Sersen mali dočinenia s Capital Partners. Vďaka tejto skúsenosti si ich najal Pavol Krúpa, aby vytvorili sales pre Arca Capital. Najhoršie na tom je to, že aj po tom čo Arca Capital skončila v insolvencii tak robia svoju činnosť ďalej. Zakročí už konečne orgány ako NAKA alebo NBS?

  Odpovědět

 • Skalica

  17 ledna, 2021

  no neviem – https://www.cagroup.sk

  Odpovědět

 • Anonym

  18 ledna, 2021

  Distributorské společnosti jako např. FG Financial Group, které mezi drobnými investory šířily jejich směnky a dluhopisy zmizely na oko z trhu, ale jejich představitelé jako např. Ing. Pavel Malina se rychle přesunuli do jiných společností a opět prodávají takovéto „zaručené investice“ jinde. Smutný příběh naší legislativy.

  Odpovědět

 • Tomáš

  14 září, 2021

  To stejné je jinde
  Obchodní ředitel Deluvisu – Jan Linhart jede vesele dál a prodává další směnky na trhu
  To vše pod hlavičkou https://www.we-trust.cz

  Odpovědět

 • Jirka

  19 září, 2021

  Co vím, Tome, tak dotyčný po zjištění prasáren se stáhl do pozadí (konec roku 2019) a do popředí se dostal Tomáš Záhálka, který je do současné doby jednatelem společnosti Safiro WM (dříve Deluvis CZ – dceřiná společnost Arca). Tento Tomáš Zahálka byl hlavním koordinátorem nevolávání schůzek společnosti Safiro, které před nedávnem vyšlo najevo a měl nejvíc motivaci, aby jméno bylo vynecháno na seznamzpravy.cz, protože okolo 1.10.2021 bude slavnostně otevírat pobočku Partners v Holicích. Jedna věc je prodávat směnky na základě obdržených lživých informací. Druhá věc je zakazovat svým podřízeným informovat poradce o tom, že jde Arca do ochrany před věřiteli a ty jsi prokazatelně měl informace a zakázal informovat klienty se slovy:“peníze jsou už určeny pro jiného klienta. V důsledku toho jednání vznikla klientům škoda. Borkovec netuší jakého poradce si pustil do firmy.

  Odpovědět