Pondělí 25. května. Svátek má Viola.

Zahraniční spekulanti se zbavují českých státních dluhopisů

Investice 31.05.2017 | 17:11 0 Komentářů

Podíl zahraniční držitelů českých státních dluhopisů a pokladničních poukázek poklesl z březnových 47,3 % na 45,4 %. Zahraniční investoři drželi ke konci dubna dluhopisy za 693 miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.

Podíl zahraniční investorů poklesl v dubnu poprvé od července loňského roku. „Po konci kurzového závazku se zřejmě někteří zahraniční spekulanti rozhodli zbavit části svých investic v českých dluhopisech. To bylo vidět těsně po konci intervencí, kdy výnosy začaly růst. Během zbytku dubna však české dluhopisy opět zdražovaly a ukončení kurzového závazku tak ustály dobře,“ uvedl Marek Dřímal z Komerční banky.

Česká republika se se ke konci dubna zařadila mezi středoevropské země s nejvyšším podílem státních dluhopisů držených zahraničními investory. „V Polsku činila váha zahraničních investorů na domácích dluhopisech ke konci března 34,2 %. V Maďarsku dosáhl v dubnu podíl zahraničních držitelů 18 % na celém portfoliu dluhopisů vydaných ve forintech. Na Slovensku, kde situaci výrazně ovlivňuje členství země v eurozóně, drželi nerezidenti v dubnu 42 % vládních obligací,“ dodal Marek Dřímal.

Zdroj: Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.