Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Podíl zahraničních držitelů českých dluhopisů v lednu masivně vzrostl

Investice 28.02.2017 | 13:00 0 Komentářů

Podíl zahraničních držitelů českých dluhopisů (v korunách) na jejich celkovém objemu v letošním lednu masivně vzrostl. Ukazují na to údaje Ministerstva financí.Zahraniční investoři na konci ledna vlastnili téměř 540 miliard korunových státních dluhopisů (včetně pokladničních poukázek) z celkových 1394 miliard korunových závazků. Podíl zahraničních držitelů tak v lednu vzrostl na 38,7 % z 31,6 % na konci roku 2016. Před rokem, v lednu 2016, činil podíl zahraničních vlastníků jen 23,7 %.

Tento růst souvisí s obrovským přílivem zahraničního kapitálu, ke kterému v lednu došlo. Zahraniční investoři sázejí na posílení koruny po konci kurzového závazku ČNB a státní dluhopisy jsou pro ně jedním z mála nástrojů, kam své peníze zaparkovat. Někteří investoři naopak využívají současné nerovnováhy na trhu: zapůjčí svá eura nebo dolary na českém trhu (kde je cizí měny nedostatek), získají koruny a za tuto operaci ještě inkasují vysokou prémii. Ta jim umožní koupit dluhopisy i se záporným výnosem – ona prémie jim totiž zajistí zisk.

Podíl zahraničních držitelů by mohl ještě dále růst, spekulace v rámci blížícího se kurzového závazku totiž pokračují. Tento vývoj je v krátkodobém pohledu pro stát pozitivní, může totiž prodávat krátkodobé dluhopisy se záporným výnosem. I výnosy dlouhodobých dluhopisů se drží nízko. V delším horizontu však velký podíl zahraničních dluhopisů představuje riziko. Po konci kurzového závazku přestanou být české dluhopisy pro zahraniční investory (tak) zajímavé a někteří se jich budou určitě zbavovat. To může vést k rychlejšímu nárůstu jejich výnosů. Ani tak to pro stát nebude žádná katastrofa – poptávku po dluhopisech, i když zřejmě při vyšších výnosech, zajistí domácí finanční sektor. Příznivou zprávou je paradoxně i nedávné zahrnutí českých dluhopisů do indexu rozvíjejících se trhů banky JPMorgan, protože tento krok přiláká další zahraniční investory.

MAREK DŘÍMAL
Ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.