Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Vítězství Donalda Trumpa dolehlo na okamžik i na českou korunu

Investice 14.11.2016 | 09:50 0 Komentářů

Dozvuky vítězství Donalda Trumpa byly v pátek cítit i na české koruně, která nečekaně oslabila a alespoň na okamžik si užila pobyt nad 27,10 EUR/CZK. A nebyla sama, pod tlakem jsou od vyhlášení výsledku amerických voleb prakticky všechny měny rozvíjejících se trhů – polský zlotý a maďarský forint již ztratily přes 3 %. Důvody však nejsou tak přímočaré, jak by se mohlo zdát.

Rozvíjející trhy neděsí jeden z mnoha předvolebních slibů namířených směrem k většímu protekcionismu (vystoupení z NAFTY apod.) nebo větší geopolitické napětí. Od řady “extrémních” slibů zdá se Donald Trump v tuto chvíli ustupuje. Pro rozvíjející se trhy jsou kamenem úrazu jeho rozpočtové sliby – plánovaná výrazná investiční injekce v kombinaci s nižšími daněmi. Ta se sice relativně líbí americkým akciím, ale je pohromou pro dluhopisy a tlačí prudce nahoru (nejen) americké výnosy. Řada rozvíjejících se trhů přitom v uplynulých letech hodně těžila z nízkých amerických výnosů, které dělaly z jejich aktiv atraktivní zboží, a to i když se pod povrchem častokrát skrývaly nemalé problémy. Prostředí super-nízkých výnosů také hrálo do karet řadě spekulativních obchodů, ke kterým se dají počítat i sázky globálních investorů na ukončení intervencí proti koruně. Nečekaně prudký růst amerických výnosů po vítězství Donalda Trumpa pak pravděpodobně přesvědčil část investorů k uzavření těchto pozic. V případě české koruny šlo však pouze o krátkodobý pohyb, protože za její atraktivitou nestojí “pouze” příliv spekulativního kapitálu, ale reálně se vylepšující fundamenty – rychlejší růst a zlepšující se vnější rovnováha (přebytek zahraničního obchodu letos dosáhne 4–5 % HDP).

O poznání hůře na tom jsou italské dluhopisy, které vedle růstu zahraničních výnosů naráží na neřešené problémy domácích bank a blížící se ústavní referendum. I proto zdá se výprodeje na italském trhu jen tak neskončí.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.