Čtvrtek 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Vítězství Donalda Trumpa dolehlo na okamžik i na českou korunu

Investice 14.11.2016 | 09:50 0 Komentářů

Dozvuky vítězství Donalda Trumpa byly v pátek cítit i na české koruně, která nečekaně oslabila a alespoň na okamžik si užila pobyt nad 27,10 EUR/CZK. A nebyla sama, pod tlakem jsou od vyhlášení výsledku amerických voleb prakticky všechny měny rozvíjejících se trhů – polský zlotý a maďarský forint již ztratily přes 3 %. Důvody však nejsou tak přímočaré, jak by se mohlo zdát.

Rozvíjející trhy neděsí jeden z mnoha předvolebních slibů namířených směrem k většímu protekcionismu (vystoupení z NAFTY apod.) nebo větší geopolitické napětí. Od řady “extrémních” slibů zdá se Donald Trump v tuto chvíli ustupuje. Pro rozvíjející se trhy jsou kamenem úrazu jeho rozpočtové sliby – plánovaná výrazná investiční injekce v kombinaci s nižšími daněmi. Ta se sice relativně líbí americkým akciím, ale je pohromou pro dluhopisy a tlačí prudce nahoru (nejen) americké výnosy. Řada rozvíjejících se trhů přitom v uplynulých letech hodně těžila z nízkých amerických výnosů, které dělaly z jejich aktiv atraktivní zboží, a to i když se pod povrchem častokrát skrývaly nemalé problémy. Prostředí super-nízkých výnosů také hrálo do karet řadě spekulativních obchodů, ke kterým se dají počítat i sázky globálních investorů na ukončení intervencí proti koruně. Nečekaně prudký růst amerických výnosů po vítězství Donalda Trumpa pak pravděpodobně přesvědčil část investorů k uzavření těchto pozic. V případě české koruny šlo však pouze o krátkodobý pohyb, protože za její atraktivitou nestojí “pouze” příliv spekulativního kapitálu, ale reálně se vylepšující fundamenty – rychlejší růst a zlepšující se vnější rovnováha (přebytek zahraničního obchodu letos dosáhne 4–5 % HDP).

O poznání hůře na tom jsou italské dluhopisy, které vedle růstu zahraničních výnosů naráží na neřešené problémy domácích bank a blížící se ústavní referendum. I proto zdá se výprodeje na italském trhu jen tak neskončí.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.