Neděle 24. října. Svátek má Nina.

USA a Čína dál obchodně válčí, zesláblý juan s napětím čeká na devizové rezervy

BankyInvestice 06.08.2018 | 13:15 0 Komentářů

Tento týden by měl být na první pohled relativně klidný – na vyspělých trzích máme za sebou zasedání Fedu, ECB, Bank of England, Bank of Japan i ČNB. Navíc nás nečekají v Evropě ani v USA významnější čísla a velká část obchodníků právě v průběhu srpna míří na dovolenou. I tak právě v takovýchto relativně “prázdných” týdnech dokáží trhy překvapit prudkými pohyby.

Je totiž více času sledovat i jiné věci než hlavní tok zpráv z vyspělých trhů. A řada obav, která v posledních kvartálech sužovala trhy, měla přitom původ právě mimo vyspělé trhy v rozvíjejících se ekonomikách.

Tento týden může být proto více než jindy bedlivě sledováno číslo o čínských devizových rezervách. Právě čínský juan je jednou z nejvíce “otloukaných” rozvíjejících se měn posledních týdnů. Od poloviny června již ztratil skoro 7 % a nepříjemně tak začíná hrát podobnou “ligu” jako například turecká lira.V pátečním obchodování již proto čínská centrální banka zpřísnila podmínky pro forwardové sázky proti juanu. Pokud by v tomto týdnu devizové rezervy poklesly výrazněji, může opětovný tlak na juan centrální banku nakonec donutit k dalším krokům. Příliš živé jsou stále vzpomínky na přelom roku 2015 a 2016, kdy centrální banka musela kvůli masivnímu odlivu kapitálu rozprodat devizové rezervy v celkovém objemu okolo 1 bilionu dolarů.

Pokud by se napětí na čínském finančním trhu dostalo v tomto týdnu do centra pozornosti (po devizových rezervách je na programu ještě čínský zahraniční obchod ohrožený obchodní válkou s USA), nebude to dobrá zpráva pro žádné z rozvíjejících se měn. A dozvuky takových výprodejů můžeme pak cítit nakonec i ve střední Evropě a na české koruně. Ta je po posledním zasedání ČNB ostatně sama naladěna na lehce negativní vlnu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.