CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

02. 07. 2018

0 komentářů

Rozvojové ekonomiky pod tlakem rizikové averze trhu

 

Koruna po zvýšení úrokových sazeb ČNB v minulém týdnu dále oslabuje. Začátkem týdne se pohybuje na úrovni EUR/CZK 25,98 a USD/CZK 22,30. Vůči euru je tak nejslabší od začátku října minulého roku a vůči dolaru od července. Oslabování se ale netýká pouze české koruny.

Loading



 

Koruna se stále řadí do kategorie rozvojových ekonomik a tak je na ní i pohlíženo zahraničními investory, kteří na rostoucí rizikovou averzi na trhu reagují stahováním svých investic z těchto ekonomik. Trhy jsou v posledních měsících zatíženy hrozbou eskalace obchodních válek nebo politickou nejistotou v eurozóně. Rozvojové trhy tak zažívají masivní odlivy kapitálu zejména do USA díky vyšším úrokovým sazbám a nižšímu riziku investic. Americký Fed už po sedmé v tomto měnověpolitickém cyklu zvýšil své úrokové sazby a další dvě zvýšení nás v tomto roce čekají. Hlavní úroková sazba je tak dnes na úrovni 2,0 %. S touto mírou utahování měnových podmínek je Fed výrazně napřed oproti ostatním vyspělým ekonomikám. Díky tomu americký trh nabízí zajímavé zhodnocení za relativně nízké riziko. Globální akciový index rozvojových ekonomik MSCI tak ve druhém čtvrtletí oslabil o 8,5 %. Jedná se o nejhorší čtvrtletní výsledek od roku 2015. Obdobný dluhopisový index ukazuje pokles o 3,6 %.

Odlivy kapitálu z těchto ekonomik se pochopitelně dotýkají i jejich měn, které zažívají silné ztráty. Nejvíce postiženými jsou země spoléhající na zahraniční financování deficitních státních rozpočtů, jako jsou Argentina nebo Turecko. Závislost na penězích ze zahraničí se při rostoucí averzi vůči riziku snadno může přehoupnout do měnové krize. Turecká lira od začátku roku oslabila vůči dolaru o více než 20 % a argentinské peso téměř o 50 %.

Nervozita se promítá i do našeho regionu střední a východní Evropy. Ve druhém čtvrtletí roku oslabila nejen koruna ale i polský zlotý nebo maďarský forint a další měny. Dokud se politická situace neuklidní, tyto měny nebudou mít šanci na posílení, které jejich fundamenty nabízejí. Koruně by však mohlo pomoct vyšší odhodlání ČNB zvyšovat úrokové sazby, které by jí opět vyzdvihlo atraktivitu v očích zahraničních investorů.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *