Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

U Čechů by neprošel ani „czexit“, ale ani zavedení eura

Makro 30.04.2019 | 17:34 0 Komentářů

Evropská unie Čechům docela vyhovuje. Czexit by v České republice neprošel a obliba Unie se před 15. výročím vstupu do EU pohybuje kolem 50 procent.

Odpůrců EU je asi čtvrtina. Víc, než polovina lidí hodnotí členství jako prospěšné, ale s fungováním evropských institucí je spokojena jen třetina Čechů. Záleží na tom, jak tu otázku přesně položíte,“ vysvětlil sociolog Daniel Prokop z agentury Median.

Severoatlantická aliance má v Česku se těší větší důvěry než Evropská unie. NATU věří asi 60 procent lidí. „V době, kdy mají lidé pocit, že je ohrožena bezpečnost, přiklánějí se k institucím představujícím sílu. Na domácí půdě má momentálně vysokou důvěru třeba policie, na mezinárodní scéně NATO,“ uvedl Prokop.

I když lidé Evropské unii důvěřují, euro by nechtěli. Euro v České republice zatím nemá šanci a důvodem není jen řecká krize. „Všichni, kterým věříme, nám říkají, že euro teď pro nás není. Žádná výrazná politická figura pro něj za posledních patnáct let nelobbovala,“ řekl znalec výzkumů veřejného mínění Jan Herzman.

Zdroj: iDNES.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.