Sobota 16. října. Svátek má Havel.

Tweet o stažení Tesly z burzy může přijít Elona Muska draho

Investice 14.08.2018 | 13:14 0 Komentářů

Zakladatel a generální ředitel Tesly Elon Musk minulý týden na svém twitterovém účtu uvedl, že zvažuje odkup akcií firmy a jejich stažení z burzy. Akcie reagovaly růstem asi o 11 procent. Někteří spekulanti již na Muska podali žalobu a jeho tweet začala prošetřovat i americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

V době zveřejnění tweetu se cena akcií pohybovala pod 360 dolary za kus, Elon Musk ale nabídl odkup jedné akcie za 420 dolarů. Tvrdil také, že má pro převzetí firmy zajištěné financování. Peníze měl získat od saúdskoarabského fondu. Jednání s fondem vede již dva roky a dohoda dosud nebyla uzavřena.

Pokud by se prokázalo, že Elon Musk ve svém tweetu lhal, hrozí mu podle serveru BusinessInsider pokuty ve výši až stovek milionů dolarů, a navíc může být i trestně stíhán. Tweet se totiž kromě SEC nelíbí ani investorům, kteří spekulují na pokles ceny akcií Tesly. Elon Musk se ale hájí, že v době, kdy tweet napsal, byl přesvědčený o možnosti dohody se saúdskoarabským fondem.

Saúdskoarabský veřejný investiční fond (PIF) již před časem koupil téměř pět procent akcií Tesly. Odborník na Blízký východ z London School of Economics Steffenn Hertog sice hodnotí aktivity fondu jako ambiciózní, ale zároveň ho přirovnává k černé skříňce. „Je vnímán jako neprůhledný. Jen málo lidí, co se v něm děje,“ uvedl pro Financial Times Steffen Hertog.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.