Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Elon Musk zvažuje stažení Tesly z burzy

08.08.2018 | 16:21 0 Komentářů

CEO Elon Musk včera překvapil trhy návrhem učinit Teslu soukromou společností. Akcionářům by v takovém případě byla nabídnuta možnost prodat své akcie za 420 USD, což by společnost ohodnotilo na 70 mld. USD. Pro ty investory, kteří si nebudou přát své akcie prodat, bude vytvořen podle Muska speciální fond, který jim umožní si své podíly ponechat. Pokud by se transakce uskutečnila, jednalo by se o největší výkup do soukromých rukou v historii.

Na svém twitterovém účtu Elon Musk napsal: „Zvažuji stažení Tesly z burzy. Finance zajištěny.“

V emailu zaměstnancům dále píše: „Jako veřejně obchodovaná společnost jsme předmětem prudkých změn ceny akcií, což může být rušivý element pro všechny naše zaměstnance, kteří jsou zároveň našimi akcionáři,“ napsal. „Vzhledem ke skutečnosti, že jsme veřejná společnost, vztahuje se na nás cyklus kvartálních hospodářských výsledků, což vytváří enormní tlak na Teslu, aby přijímala rozhodnutí, která mohou být dobrá pro to dané čtvrtletí, ale ne nezbytně správné z dlouhodobého hlediska.“

Musk, který sám vlastní 20 % společnosti, věnoval také několik slov shortujícím investorům: „Být veřejně obchodovaná společnost znamená, že existuje velké množství lidí, kteří mají v úmyslu na společnost útočit.“

Na začátku včerejší obchodní seance se akcie Tesly obchodovaly několik dolarů nad hranicí 340 USD a zakončily silnější o 10,7 % na 379,57 USD.

Nicméně Muskovo oznámení ponechalo mnoho otázek nezodpovězených, jako je ta, kdo to zaplatí. Mnoho pozorovatelů je tedy skeptických, že by mohl takovou transakci provést.

Tesla postrádá mnoho charakteristických rysů společností, které bývávají typickými kandidáty na podobné výkupy, jako je např. velký a předvídatelný tok hotovosti, který bývá použit jako kolaterál. Tržby Tesle sice rostou, ale stále je společnost cash flow negativní. Automobilce se také nedařilo pravidelně dosahovat svých produkčních a finančních cílů.

Tento výkup by si pravděpodobně vyžádal desítky mld. USD v podobě dalšího zadlužení a není tak jasné, kdo by peníze poskytl.

Musk může také čelit případným žalobám ze strany regulátorů a nespokojených investorů za manipulaci s trhem v případě, že zůstane pouze u několika slov na Twitteru.

Akcie Tesly aktuálně ztrácí 0,34 % na 377,14 USD.

Zdroj: Wall Street Journal

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.