Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Tisíce poradců propadlo u zkoušek odborné způsobilosti

Zkoušku odborné způsobilosti, kterou organizuje Česká národní banka musí složit každý, kdo zprostředkovává nebo poskytuje spotřebitelský úvěr. Do teď zkoušku absolvovalo více jak 66 tisíc lidí. Uspělo jich jen 7 z 10.

Poradci, kteří při zkoušce neuspěli, nesmí nadále provozovat svoji činnost v oblasti poskytování úvěrů.

Od 1. prosince 2018 mohou poradci poskytovat půjčky jen s oprávněním udělovaným Českou národní bankou, pod kterou regulace poradců spadá. V minulosti k tomu stačil živnostenský list. Žadatel tedy k vykonávání této činnosti musí mít čistý trestní rejstřík, minimálně maturitní vysvědčení a doklad o složení již zmíněné odborné zkoušky.

Zatímco dříve mohl půjčky nabízet téměř kdokoliv, dneska mají klienti záruku, že půjde o profesionála, který problematice úvěrů opravdu rozumí. Důležité je, aby se lidé se žádostí o půjčku obraceli pouze na licencované poskytovatele a nebáli se požádat poradce o doložení oprávnění k činnosti. Jedině tak se vyhnou nepoctivým subjektům, kterých je na trhu stále hodně“, upozorňuje Pavel Klema, ředitel PROFI CREDITU.

Podle ČNB podíl úspěšně složených testů v klesá. V roce 2017 byla úspěšnost 76,75 %, ve 2.pololetí roku 2018 uspělo pouze 61,87 % testovaných. Od jara 2017 bylo vydáno celkem 66 681 testů a celková úspěšnost byla 70,69 %.

Zdroj: Tisková zpráva PROFI CREDIT

2 komentáře: “Tisíce poradců propadlo u zkoušek odborné způsobilosti”

  1. Ed napsal:

    Než takový blábol vypustíte, ověřte si fakta. ČNB žádné takové zkoušky neorganizuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.