Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Spojení Monety, Home Creditu a Air Bank je skvělý obchod především pro PPF

Banky 09.10.2018 | 17:42 1 Komentář

Moneta Money Bank se chystá převzít český a slovenský Home Credit a Air Bank. Na jejich spojení vydělají podle analytiků především miliardáři, kteří ovládají Home Credit a Air Bank, tedy Petr Kellener (skupina PPF) a Jiří Šmejc (Emma Capital).

Moneta Money Bank zaplatí za Home Credit a Air Bank celkem 19,75 miliard korun. „Na banky v regionu je to super cena. Pro PPF je to skvělá transakce,“ říká k záměru finančník, který si nepřál být jmenován. Podle portfolio manažera společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera je cena transakce sice vyšší, ale ne úplně mimo „přípustný interval“.

Moneta zaplatí 13 miliard korun vydáním nových akcií a zbytek v hotovosti, kterou pokryje vydáním dluhopisů v rámci svého dluhopisového programu na posílení kapitálu. Transakce dává Petru Kellnerovi a jeho skupině PPF šanci na ovládnutí Monety kvůli roztříštěné struktuře akcionářů. „Kdyby získala okolo 25 procent, tak získá v bance kontrolu,“ dodává Tomáš Pfeiler. Podle něj se dá očekávat, že skupina PPF bude chtít podíl v bance postupně navyšovat.

Zdroj: E15.cz

Jeden komentář: “Spojení Monety, Home Creditu a Air Bank je skvělý obchod především pro PPF”

  1. Richard Fuld napsal:

    Home Credit Group realizací té transakce získá významný (největší) podíl na významně výnosnějším celku (Moneta + Air Bank + Home Credit CZ a SK), než je soubor jím prodávaných společností a ještě za to HCG dostane zaplaceno cca 7 miliard. Ta transakce je zcela absurdní a rozhodně mimo jakýkoliv přípustný interval. Aby se dostala do nějakého přípustného intervalu musela by HCG Monetě namísto inkasování 7 miliard naopak minimálně 5 miliardy korun zaplatit.

    Na základě té transakce by HCG přispělo do společného celku majetkem, jehož zisky by přestavovaly pouze cca 17% celkového zisku. Avšak podíl HCG na celkovém zisku by činil 24,48%. A k této nové pozici by HCG inkasovalo navíc cca 7 miliard korun, které v aktuální ceně akcií Monety představují dalších potenciálních 12% podíl na nově vznikajícím celku. Celkem by tedy příspěvek majetku vloženého ze strany HCG přispěl k vytvořeného cca 17% zisku avšak podíl na vytvořeném zisku by mohl potenciálně dosáhnout až cca 37%. Nevyváženost této transakce je do očí bijící.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.