Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Fúze roku. Kellner chce spojit Monetu, Air Bank a Home Credit

BankyInvestice 08.10.2018 | 10:07 2 Komentářů

Petr Kellner a jeho skupina PPF spustili proces ke sjednocení Air Bank, českého a slovenského Home Creditu s Monetou Money Bank. Tímto sloučením by měla vzniknout dvojka ve spotřebitelských půjčkách a trojka ve velikosti bankovní sítě. Vše bude fungovat pod značkou Air Bank.

Transakce bude uzavřena příští rok 1. července. Podmínkou je dokončení due dilligence (hloubkovou kontrolou) a získáním souhlasu příslušných regulátorů.

Moneta Money Bank získá při vypořádání transakce 100procentní podíly v Air Bank a v českém a slovenském Home Creditu. Skupina Home Credit získá 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Současně Moneta musí zaplatit skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti.

Home Credit a Moneta oznámily v rámci této transakce předběžnou dohodu. Byl tak spuštěn proces vzniku mnohem větší banky, ktará bude mít dva miliony retailových zákazníků, v níž má být Kellnerův Home Credit s podílem 24,48 procenta největším akcionářem.  Sloučená banka by tedy provozovala třetí nejrozsáhlejší distribuční síť v České republice s 237 pobočkami a 2961 retailovými obchody, doplněnou o 1005 bankomatů.

Tomáš Spurný, generální ředitel a předseda představenstva společnosti MONETA, řekl: „Spojení těchto podniků, které se vzájemně velmi dobře doplňují, povede k vytvoření přední české retailové banky a druhého největšího poskytovatele spotřebitelských úvěrů v České republice. Tento krok urychlí naplňování naší strategie a do budoucna posílí naši konkurenceschopnost. Také nám umožní lépe obsluhovat klienty, zrychlit růst a zvyšovat zisk pro akcionáře. Jsem nadšen z příležitosti, kterou nám tato transakce nabízí.

Jiří Šmejc, předseda představenstva společnosti Home Credit Group B.V., řekl: „Od začátku budování Air Bank jsme se snažili na český bankovní trh přinést výraznou změnu. Spojení s Monetou, ke které mám osobně velký respekt, naši schopnost disrupce ještě zvýší a přinese reálnou hodnotu klientům, zaměstnancům i akcionářům všech zúčastněných stran. Potenciál tohoto spojení je obrovský. Jsem přesvědčen, že jsme společně schopni ho velmi dobře využít.“

Zdroj: ČTK, Tisková zpráva Moneta Money Bank

 

2 komentáře: “Fúze roku. Kellner chce spojit Monetu, Air Bank a Home Credit”

  1. Luboš napsal:

    Jako klient AirBank říkám že pokud zlodějská HomeCredit bude pod hlavičkou AirBank jako její dokonalá součást pro ožebračování chudáků tak já nebudu mít nic společné s nikým z nich. A nejlépe bude to udělat co nejdříve….

  2. Richard Fuld napsal:

    Ta transakce je pro Monetu zcela absurdní. Pro Home Credit Group je ta transakce zcela bez rizika a velmi, velmi, velmi výhodná. Pro akcionáře Moneta Money Bank je to transakce velmi riskantní a velmi, velmi, velmi nevýhodná. Aby byla tato transakce vyvážená, musela by Home Credit Group naopak cca 5 miliard korun za podíl v Monetě zaplatit, namísto aby Moneta platila Home Creditu 7 miliard. Pak by obě strany nesly riziko transakce rovnoměrně a jejich podíly na zisku budoucího celku by odpovídaly tomu, co do daného celku vložily. Ostatně o tom co si myslí o transakci akcionáři Monety dostatečně vypovídá propad kurzu akcií o 8% od oznámení zamýšlené transakce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.