Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Špatná čísla podlamují dolaru kolena

BankyInvestice 15.10.2015 | 09:57 0 Komentářů

Útraty spotřebitelů v největší světové ekonomice zpomalují své tempo. Americký maloobchod byl tak pro trhy a především pro Fed dalším nepříjemným zklamáním po poklesu nálady v průmyslu a špatných zářijových číslech z trhu práce. I když nám data stále v souhrnu ukazují na to, že americká ekonomika bude pokračovat ve třetím kvartále v rozumné expanzi, vrásek na čele přibývá. Vše tak ukazuje na to, že jestřábi ve Fedu budou mít hodně velkou práci s tím, aby dokázali prosadit v dohledné době růst úrokových sazeb.

Dvakrát povzbudivě nevyznívá ani Béžová kniha Fedu – jakýsi přehled toho, jak si vedou jednotlivé distrikty. I když vesměs převládá optimismus, řada regionů otevřeně hlásí, že silný dolar dopadá negativně na kondici průmyslu. To jsme ostatně viděli i v klesajících náladách v průmyslu a v číslech z trhu práce – právě průmysl zaznamenal v posledních měsících nepříjemné ztráty pracovních míst, které lze připsat na vrub silnému dolaru, slabší asijské poptávce a vleklé krizi v odvětví těžby a zpracování ropy.

Dnes je na programu další důležitá nálada v průmyslu podle Fedu Philadelphia – ta je v našich modelech jedním ze spolehlivých předstihových indikátorů. Trhy čekají, že se po prudkém říjnovém propadu (na tříletá minima) index trochu postaví na nohy. Pokud se mílí, bude to další voda na mlýn skeptikům, kteří tvrdí, že je zdražování amerického dolaru stále v nedohlednu.

Americká měna včera pod tlakem horších čísel oslabila do blízkosti dvouměsíčních minim. Ztráty amerického dolaru by však měly časem narážet na neochotu ECB tolerovat silné euro. Jednoduše řečeno, pokud Fed nebude zvyšovat sazby a dolar bude oslabovat, může ECB přejít do protiakce – rozšířit měnovou expanzi (navýšením objemu nebo natažením závazku). Takový krok by měl už bezespory dopad I na nás v Česku – znamenal by s vysokou pravděpodobností oddálení exitu z intervencí za horizont roku 2016.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.