CZK/€ 24.725 +0,32%

CZK/$ 22.775 +0,55%

CZK/£ 29.040 +0,24%

CZK/CHF 24.963 +0,32%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

0 komentářů

Každý investor by měl vědět, co aktuáně řekl šéf největší americké banky

 

Jamie Dimon si zachovává skeptický přístup k ekonomice USA a nevylučuje znovu rostoucí úrokové sazby ani dlouhodobě zvýšenou inflaci nad 2 %.

Loading 

Jamie Dimon je zkušený generální ředitel a předseda představenstva největší americké banky JPMorgan Chase. Dimonův pondělní dopis akcionářům je v podnikatelském světě hojně čten díky jeho postavení jednoho z nejúspěšnějších lídrů v oblasti financí. Dopis se dotýká široké škály témat a jeho citace jsou uvedeny dále v článku.

Generální ředitel uvedl, že má trvalé obavy z vysoké inflace, a zopakoval své varování, že svět možná vstupuje do nejrizikovějšího geopolitického období od druhé světové války. Dále řekl, že ačkoli se klíčové ekonomické ukazatele zdají být silné a míra inflace se snižuje, vidí mnoho potenciálních rizik.

Trhy jsou v současné době podle něj příliš optimistické a re-inflační a potenciální recesní scénáře jsou nyní podceňované. Dodal, že investoři věnují příliš mnoho pozornosti měsíčním statistikám a tomu co komunikuje Fed a málo pozornosti se věnuje dlouhodobým geopolitickým a fiskálním záležitostem. Místo toho by investoři měli přemýšlet o tom, co se může stát za rok či dva.

„Malé změny úrokových sazeb v současnosti mohou mít v budoucnu menší dopad na inflaci, než si mnozí myslí,“ uvedl. Dimon se již dříve vyjádřil ke svým obavám z vysoké úrovně zadlužení USA, fiskálních stimulů a deficitních výdajů, jakož i k účinkům kvantitativního zpřísňování. „Dopady těchto geopolitických a ekonomických sil jsou velké a poněkud bezprecedentní,“ napsal. „Možná je plně pochopíme až poté, co se zcela projeví v průběhu několika let.“

REKLAMA

Nejdůležitější výňatky z Dimonova dopisu

Inflace

„Mnoho klíčových ekonomických ukazatelů je dnes stále v dobré kondici a pravděpodobně se nyní zlepšují, což podporuje inflaci. Při výhledu na další měsíce je však třeba vzít v úvahu faktory, které ovlivní budoucnost. Jako inflační se jeví všechny následující faktory: pokračující fiskální výdaje, remilitarizace světa, restrukturalizace světového obchodu, kapitálové potřeby nové zelené ekonomiky a v budoucnu možná i vyšší náklady na energie (přestože v současné době existuje přebytek nabídky plynu a dostatek volných kapacit ropy) v důsledku nedostačujících investic do energetické infrastruktury.“

Dimon poukazuje na mnohé strukturální změny v posledních několika letech, které mohou dlouhodobě přiživovat inflaci. Proto se nyní zdá být nepravděpodobné, že by úrokové sazby měly v dalších letech spadnout zpět na nulu, nebo poblíž ní. Navíc v období silných deficitních politik má centrální banka na ekonomiku poněkud menší vliv.

O měkkém přistání (soft-landing)

„Hodnoty akcií jsou podle většiny měřítek na horní hranici oceňovacího rozpětí a úvěrové rozpětí je extrémně úzké. Zdá se, že tyto trhy oceňují až 80% šanci na měkké přistání – to znamená mírný ekonomický růst spolu s klesající inflací a úrokovými sazbami. Domnívám se, že šance jsou reálně mnohem nižší.“ Dimon uvedl, že banka JPMorgan je připravena přečkat širokou škálu okolností, včetně úrokových sazeb od 2-8 % a případné recese či expanze.

Varoval také před přílišným soustředěním se na měsíční údaje o inflaci nebo mírné změny úrokových sazeb, neboť důležitější faktory jako vysoké vládní výdaje a restrukturalizace světového obchodu mohou spíše udržet inflaci na vysoké úrovni. Dimon však varoval, že pokud dojde k opětovnému zvýšení úrokových sazeb nebo k recesi, dojde k velkému pnutí – nejen v bankovním systému ale v celém finančním systému.

Ačkoli se nyní další zvyšování úrokových sazeb zdá být velmi nepravděpodobné, pokud inflace začne v dalších měsících znovu růst, centrální banky nebudou mít na výběr. To je to před čím se snaží Dimon varovat, ačkoli se jedná o méně pravděpodobnou variantu, podniky a banky by na tuto variantu měly být připravené, aby se neopakoval březen 2023.

REKLAMA

Úrokové sazby a komerční nemovitosti

„Pokud se dlouhodobé výnosy státních dluhopisů zvýší nad 6 % a toto zvýšení bude doprovázeno recesí, dojde k velkému stresu nejen v bankovním systému, ale i u společností využívajících finanční páku a dluh. Nezapomeňte, že pouhé zvýšení výnosů o dva procentní body v podstatě snížilo hodnotu většiny finančních aktiv o 20 % a některá nemovitostní aktiva, konkrétně kancelářské nemovitosti, mohou mít kvůli dopadům recese a vyššímu počtu neobsazených míst ještě nižší hodnotu. Nezapomeňte také, že úvěrové rozpětí má tendenci se v době recese rozšiřovat, někdy i výrazně.“

Zde se Dimon odvolává na silné a široké výprodeje finančních aktiv v roce 2022, kdy například výnos 10letého státního dluhopisu USA během roku vzrostl z 1,5 % na 3,5 % na konci daného roku. Ačkoli je třeba dodat, že to bylo doprovázeno skutečným kvantitativním utahováním, které je již více než kompenzováno fiskální politikou, a to zhruba od počátku roku 2023. Od počátku roku 2024 výnosy týž státních dluhopisů vzrostly o více než 0,5 %, ale na trhy to nemělo dosud negativní dopad.

Rostoucí geopolitická rizika

„Ruská invaze na Ukrajinu a následný útok na Izrael a pokračující násilí na Blízkém východě čím dál více narušují iluzi o tom, že je svět bezpečné a mírové místo. Amerika a svobodný západní svět si již nemohou udržovat falešný pocit bezpečí založený na lži, že diktatury a utlačovatelské národy nevyužijí své ekonomické a vojenské síly k prosazení svých cílů. To zejména proti tomu, co považují za slabé, neschopné a neorganizované západní demokracie. V neklidném světě si připomeňme, že národní bezpečnost je a vždy bude prvořadá, i když se zdá, že v klidných dobách její význam ustupuje.“

Role umělé inteligence

V souvislosti s prudkým nárůstem poptávky po umělé inteligenci Dimon zdůraznil „zásadní dopad“ této technologie a uvedl, že banka JPMorgan podnikla řadu kroků k rozšíření svých schopností v oblasti umělé inteligence.

Dimon uvedl, že společnost v současné době využívá AI více než 400 různými způsoby, od odhalování podvodů až po hledání nových marketingových strategií, přičemž plánuje prozkoumat, zda by jí mohlo pomoci využití generativní AI pro věci, jako je zákaznický servis nebo vývoj softwaru.

„Ačkoli neznáme plný účinek ani přesné tempo, jakým AI změní naše podnikání – nebo jak ovlivní společnost jako celek, jsme zcela přesvědčeni, že důsledky budou mimořádné a možná stejně transformační jako některé významné technologické vynálezy posledních několika set let, mezi nimiž jsou například tiskařský lis, parní stroj, elektřina, výpočetní technika a internet.“

Autor: Timur Barotov, analytik BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Akciovému trhu v USA se za poslední dekádu dařilo

Dlouhodobá investice do akcií může přinášet zajímavý výnos a v rámci DIP posloužit i jako zajištění na stáří. Nejběžnější akciová portfolia a fondy zhodnotily v posledním desetiletí investice dvojnásobně i víc. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services, která porovnala často využívané fondy a portfolia.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *