Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Silný maloobchod a průmysl: česká ekonomika překvapivě odolává německému “propadáku”

Makro 11.01.2019 | 15:03 0 Komentářů

Poslední série českých makročísel ukazuje, že česká ekonomika i na konci uplynulého roku zůstávala odolná vůči rostoucímu napětí na globálních trzích. Především pokračující růst průmyslu, který v listopadu reálně meziměsíčně přidal skoro další procento, ostře kontrastuje s výrazným propadem výroby u našich německých sousedů.

Ještě důležitější jsou přetrvávající slušné úrovně nových průmyslových objednávek, především těch domácích, které rostou skoro o 10 %. Je vidět, že ekonomika dál jede především na vlně domácí poptávky, která těží z přehřívajícího se trhu práce.

Míra nezaměstnanosti sice v prosinci sezónně vzrostla na 3,1 %, jednalo se ale i tak o nejlepší prosincové číslo za posledních 23 let – úřady práce evidovaly skoro o 50 tisíc méně nezaměstnaných než loni. I proto čekáme, že bude pokračovat i letos svižný růst mezd (i když o něco málo pomalejší) a měl by udržovat domácí poptávku odolnou vůči zahraničnímu geopolitickému a finančnímu napětí. Tento pozitivní obrázek doplnil i listopadový maloobchod, který meziročně reálně roste o 5%, a to především díky rychlému růstu zboží mimo auta, potraviny a pohonné hmoty.

Celkově česká čísla zatím ukazují na zrychlení české ekonomiky v závěru roku o slušné 1 % (náš poslední nowcast). To ostře kontrastuje s mizernými výsledky průmyslu v Německu, které zvyšují šanci pádu největší evropské ekonomiky do dočasné technické recese – podle našeho německého nowcastu je šance zhruba 25%.

I když poslední čísla z Česka vypadají povzbudivě a i komentáře z centrální banky potvrzují naše sázky na růst úrokových sazeb v únoru, slabší růst v eurozóně se pravděpodobně bude dříve nebo později na české ekonomice podepisovat. Proto lehce snižujeme i náš odhad českého růstu pro rok 2019 (z 2,7 na 2,6 % v tomto roce) a předpokládáme, že si ČNB po únorovém růstu sazeb vybere na delší dobu pauzu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.