Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

ČNB si dnes dala pauzu ve zvyšování sazeb, na chvíli

Banky 20.12.2018 | 15:11 0 Komentářů

Česká národní banka dnes na svém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Čtyři poslední zasedání byly ve znamení zvyšování sazeb. ČNB tak reagovala na rostoucí inflační tlaky. Jedním z nich byl kurz koruny, který od jara v podstatě přestal centrální bance pomáhat v utahování měnových podmínek.

Poslední statistiky o cenovém růstu však ukázaly slabší inflaci. Ta je nyní výrazně pod listopadovou prognózou ČNB. Koruna navíc koncem listopadu a v prosinci překvapivě posílila, ačkoliv se očekávalo její oslabení pod vlivem efektu konce roku v důsledku plateb bank do Rezolučního fondu. Nicméně ani tato čísla nejsou úplně černobílá.

Za zpomalením inflace stojí zejména pokles cen potravin a pohonných hmot. To jsou velmi nestálé položky a centrální bankéři mají tendenci inflaci o jejich vývoj očišťovat. Očištěná jádrová inflace pak ukazuje další zrychlování. Dlouhodobé inflační tlaky tak rozhodně neoslabují. Někteří centrální bankéři to mohli ocenit tím, že i tentokrát hlasovali pro zvýšení sazeb.Zejména nová jména v bankovní radě podle nás budou mít tendenci prosazovat vyšší sazby. Dnešní rozhodnutí tak možná bylo zajímavější, než se zatím zdá.

Zvyšování sazeb se podle nás znovu rozjede v únoru. Očekáváme, že efekt posílení koruny na začátku roku bude slabší, než ČNB předpokládala a tím znovu dojde k odchylce kurzu od prognózy. Celkově se domníváme, že při solidním výkonu ekonomiky ČNB příští rok třikrát zvedne sazby.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.