Čtvrtek 24. ledna. Svátek má Milena.

ČNB si dnes dala pauzu ve zvyšování sazeb, na chvíli

Banky 20.12.2018 | 15:11 0 Komentářů

Česká národní banka dnes na svém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Čtyři poslední zasedání byly ve znamení zvyšování sazeb. ČNB tak reagovala na rostoucí inflační tlaky. Jedním z nich byl kurz koruny, který od jara v podstatě přestal centrální bance pomáhat v utahování měnových podmínek.

Poslední statistiky o cenovém růstu však ukázaly slabší inflaci. Ta je nyní výrazně pod listopadovou prognózou ČNB. Koruna navíc koncem listopadu a v prosinci překvapivě posílila, ačkoliv se očekávalo její oslabení pod vlivem efektu konce roku v důsledku plateb bank do Rezolučního fondu. Nicméně ani tato čísla nejsou úplně černobílá.

Za zpomalením inflace stojí zejména pokles cen potravin a pohonných hmot. To jsou velmi nestálé položky a centrální bankéři mají tendenci inflaci o jejich vývoj očišťovat. Očištěná jádrová inflace pak ukazuje další zrychlování. Dlouhodobé inflační tlaky tak rozhodně neoslabují. Někteří centrální bankéři to mohli ocenit tím, že i tentokrát hlasovali pro zvýšení sazeb.Zejména nová jména v bankovní radě podle nás budou mít tendenci prosazovat vyšší sazby. Dnešní rozhodnutí tak možná bylo zajímavější, než se zatím zdá.

Zvyšování sazeb se podle nás znovu rozjede v únoru. Očekáváme, že efekt posílení koruny na začátku roku bude slabší, než ČNB předpokládala a tím znovu dojde k odchylce kurzu od prognózy. Celkově se domníváme, že při solidním výkonu ekonomiky ČNB příští rok třikrát zvedne sazby.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.