Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Očekávaný tříprocentní růst české ekonomiky je příliš optimistický

Makro 11.01.2019 | 10:07 0 Komentářů

Reálný hrubý domácí produkt České republiky vzrostl podle předběžného odhadu ve třetím čtvrtletí o 0,6 % čtvrtletně a o 2,4 procenta meziročně, což odpovídá zpřesněnému odhadu z konce listopadu.  Růst táhla především spotřebitelská poptávka a fixní investice.

Meziroční nárůst je sice vyšší než v Německu (kde HDP vzrostl o 1,1 %), ale nižší než u ostatních sousedů – v Rakousku (2,6 %), v Polsku (5,1 %), v Maďarsku (4,9 %) i na Slovensku (4,6 %).

Možná se do výsledků české ekonomiky promítá více nedostatek pracovních sil (nezaměstnanost je v celém regionu rekordně nízká, ale u nás ještě o něco nižší). Určitý vliv mohou mít i vyšší krátkodobé úrokové sazby, které u nás v roce 2018 vzrostly, zatímco v regionu stagnovaly. Paradoxně však naše ekonomika kopíruje slábnoucí ekonomiku jádra eurozóny (Německo, Francie, Itálie) věrněji než některé členské země eurozóny (například již zmíněné Rakousko či Slovensko). Automobilový průmysl, který nás před deseti lety pomohl vytáhnout z krize, má nyní problémy a stahuje nás dolů.

A protože jádro eurozóny patrně sláblo i v posledním čtvrtletí, obáváme se, že v tento okamžik všeobecně očekávaný tříprocentní růst české ekonomiky (pro celý rok 2018) je příliš optimistický a skutečná čísla budou ještě nižší.

Michal Špaček, portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.