Středa 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Prudký propad asijských akcií, blíží se další finanční krize?

Investice 29.06.2015 | 14:41 0 Komentářů

Asijské akciové trhy zažili během posledního víkendu drtivý propad. Za vším stojí táhlá problematika Řecka. Eurozóna se totiž o víkendu rozhodla neprodloužit záchranný program pro Řecko po 30. červnu. 

O jedno až tři procenta se propadly dnešním dnem indexy na asijském akciovém trhu. Nešťastnou situaci nevylepšuje ani rozhodnutí řecké vlády uzavřít na týden všechny banky v zemi. Zatímco švýcarský frank a japonský jen posilují, tak kurz eura i nadále klesá. Další měna, která mírně posiluje je i americký dolar. Euro se vůči dolaru dostalo již na hranici 1,1010 USD. Ztratilo tak asi 1,4 procenta na páteční závěr.

Předpoklad budoucích událostí není jednoznačný. Zatímco se někteří asijští analytici se obávají bankrotu Řecka, pak druzí významnější dopady řecké situace na globální trhy nepředpokládají.

Řecký bankrot a odchod z eura bude ničivý pro Řecko, ale už ne pro nikoho jiného,“ řekl agentuře AP hlavní ekonom firmy Moody’s Analytics Mark Zandi. „Situace kolem Řecka bude finanční trhy vychylovat z rovnováhy, bude to ale jen dočasné,“ dodal.

Na každý pád si však víkendová krize vyžádala jednu z nejrozsáhlejších pokrizových akcí čínské centrální banky na podporu ekonomiky. Úrokové sazby v zemi tak propadly na historická minima.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.