CZK/€ 24.335 -0,04%

CZK/$ 23.477 +0,84%

CZK/£ 28.222 +0,39%

CZK/CHF 24.679 +0,07%

06. 10. 2017

0 komentářů

Pražská burza se otevřela malým a středním podnikům. Má Start šanci?

 

Pražská burza chce dát opět šanci malým a středním podnikům o velikosti nad jeden milion eur. Slibuje jednodušší pravidla obchodování a menší bariéry vstupu společností na burzu. Papírování přesto přijde na stovky tisíc korun. 

„Regulované trhy jsou pro menší firmy prakticky nedostupné. Důvodem je přemíra administrativy vyžadovaná regulací, která ve svém důsledku zvyšuje celkové náklady na vstup na burzu. Odstranění nebo alespoň částečná eliminace těchto bariér byla pro nás zásadní při přípravě trhu Start,“ říká šéf burzy Petr Koblic.

Značka Start v roce 2012 neslavila úspěch, a to i přesto, že půjčování peněz bylo dražší než dnes. „Sice si od Startu mnoho neslibuji, ale považuji za správné, že pražská burza hledá smysl své existence. Točení akcií čtyř velkých firem je jako smysl existence burzy nedostatečné,“ uvádí k novému projektu burzy ekonom Pavel Sobíšek.

„Firmy v Česku i v zemích středoevropského regionu obvykle získávají zdroje úvěrem, je to tak historicky dáno. Pokud to podnikatelé překonají, čeká Start úspěšná budoucnost. Na druhou stranu zhruba sedmdesát procent našich členů říká, že aktuálně s financováním nemá žádný problém,“ zdůrazňuje prezident Hospodářské Komory Vladimír Dlouhý.

Budoucnost pražské burzy však vidí například investiční specialista Consequ Michal Stupavský jinde: Pražské burze by spíš pomohlo, pokud by se stát rozhodl na trh umístit menšinové podíly ve významných a prosperujících společnostech jako Letiště Praha.“ S návalem nepočítá ani samotná burza. „Nebudeme brečet, když bude březen a nebude žádný zájemce,“ říká šéf burzy Petr Koblic.
Zdroj : E15.cz

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *