Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Pravděpodobnost divokého brexitu vzrostla, Apple ukazuje na slabou Čínu

InvesticeMakro 30.01.2019 | 14:37 0 Komentářů

Pravděpodobnost divokého brexitu včera opět o něco vzrostla. Britská dolní sněmovna včera nakonec zamítla návrh, který by v případě krachu jednání premiérce Mayové zadal za úkol vyjednat odklad vystoupení Británie z EU. Mayová se tak bude muset vrátit zpátky do Bruselu k jednacímu stolu. A to nehledě na jasné ne, které řekli hlavní evropští státníci na adresu možných změn v dohodnuté smlouvě.

Pokud Mayová v Bruselu neuspěje (nevyjedná nic nebo jen drobné symbolické ústupky), bude možná chuť britských poslanců odložit brexit vyšší. Včera ovšem pravděpodobnost odkladu klesla a libra se tak opět dostala pod tlak.

Ne moc povzbudivou zprávou včera byly také výsledky amerického technologického gigantu Apple. Tomu poprvé za posledních deset let ve vánoční sezóně poklesly příjmy. Kromě jiného je jedním z hlavních problémů i slabá poptávka z Číny. Na tu ostatně poukázaly již velice slabé čínské dovozy z konce roku. A slabá Čína se částečně odráží i v mizerných výkonech německého průmyslu.

Nejcitlivější vůči čínskému zpomalení v EU je ale podle našich analýz možná trochu překvapivě vedle Německa Irsko, kde má právě Apple svojí evropskou centrálu. Shodou okolností Irsko patří také k nejvíce ohroženým v Evropě v případě divokého brexitu (viz graf níže). Pokud se tedy letos dostane na pozici hlavního ekonoma ECB irský guvernér Philip Lane (prozatímní favorit blízký Draghimu), těžko z něj ve světle irských rizik vyroste větší jestřáb.

Dnes ovšem většinu pozornosti strhne americký Fed. Podle našeho názoru je již trh možná až příliš naladěn na holubičí notu. Pokud J. Powell neotevře otázku zmírnění odprodejů dluhopisů, mohou jít americké výnosy spíše lehce vzhůru. To by mohlo dolaru alespoň na čas vrátit chuť do života. A naopak pro středoevropské měny včetně koruny to krátkodobě nemusí být velká výhra.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.