Čtvrtek 09. července. Svátek má Drahoslava.

Pozor! Cena ropy prudce klesá

Investice 02.11.2018 | 16:35 0 Komentářů

Ropa klesá i přesto, že sentiment u ostatních druhů aktiv se zlepšuje (akcie se zotavily a dolar oslabuje). USA překonalo v těžbě ropy Rusko. Dopad sankcí na Írán pravděpodobně nebude tak hrozivý, jak se očekávalo.

Cena ropy WTI už prolomila hranici 65 dolarů za barel. Brent pokořil úroveň 74 dolarů. Jde o prudký pokles ceny. Důvodem je negativní reakce trhů na včerejší zprávy Úřadu pro energetické informace EIA, které říkají, že produkce ropy v USA v srpnu stoupla o 3,8 procenta, čímž dosáhla nového rekordu – 11,3 milionů barelů denně.

Americká produkce tak meziročně vzrostla o neuvěřitelných 2,1 milionu barelů denně, čímž překonala Rusko, které také produkuje na vrcholných úrovních – v srpnu 11,2 milionu barelů denně, což je postsovětský rekord.

Zároveň i  OPEC zveřejnil údaje o své měsíční těžbě. Podle nich se produkce zemí sdružených v této organizací dostala na nejvyšší úroveň od roku 2016, a to i navzdory sankcím proti Íránu.
Indie a Jižní Korea budou mít možnost dovážet ropu z Íránu i po nástupu sankcí, což omezí dopad amerického zákazu exportu ropy z této země.

Na trh s ropou nyní působí množství faktorů. Odhad její ceny do konce roku je proto velmi náročný. V této chvíli ještě stále nevíme, jaký skutečný dopad budou mít sankce USA vůči Íránu, a tudíž, zda půjde o snížení produkce o půl milionu barelů denně, případně o dva miliony. To určí, zda se cena ropy ke konci roku přiblíží spíše sedmdesáti nebo sto dolarům za barel.

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.