CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

02. 11. 2023

0 komentářů

Vývoj na finančních trzích – říjen 2023

 

Akcie třetí měsíc ztrácely. Cena zlata prudce stoupla. Ropa zlevnila. Úroky amerických dluhopisů nejvyšší za 15 let. Česká koruna dál oslabuje.

Loading 

Vývoj na trzích v říjnu byl do značné míry ovlivněn vypuknutím války v Izraeli. Geopolitické napětí ve světě sílí a spolu s tím i obavy investorů. Vyletěla nahoru cena zlata nebo také bitcoinu, naopak akcie pokračovaly v propadu. Také ropa krátce silně podražila, ale v druhé půlce října zase klesla dolů. A stouply úroky dlouhodobých amerických státních dluhopisů.

Třetí měsíc korekce na akciových trzích

Korekce na akciových trzích se přelila i do října, a trvá tak již tři měsíce. Hodnota akciového indexu MSCI World klesla v říjnu skoro o 3 %. Klesaly v průměru ceny akcií všude ve světě. Nejvíc pochopitelně v Izraeli. Světlou výjimkou na světové akciové mapě byla v říjnu Česká republika a Polsko. V Polsku jde zejména o pozitivní reakci trhů na tamní výsledky voleb. Na pražské burze táhly růst zejména banky a energetická společnost ČEZ.

Z velkých globálně působících firem se v uplynulém měsíci dařilo například akciím společnosti Microsoft (+9 %), Amazon (+8 %), Netflix (+10 %), Toyota Motor (+6 %), Anheuser-Busch InBev (+6 %) nebo SAP (+5 %). Nedařilo se naopak například akciím společnosti Tesla (-17 %), Ford (-19 %), Caterpillar (-15 %), Chevron (-13 %), Pfizer (-9 %), Thermo Fisher Scientific (-12 %), Sanofi (-15 %), PayPal (-9 %), HSBC (-7 %) nebo Alphabet (-5 %).

REKLAMA

Dluhopisy se vrací do hry

Klesají nadále také ceny dolarových a eurových dluhopisů. Úrokové výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů během října krátce stouply až na 5 % p. a. Na této úrovni byly naposledy v roce 2007. Pro řadu penzijních fondů a dalších institucionálních investorů začínají být dluhopisy po 15 letech bídy zase zajímavou investicí. „Big money“ se začínají trochu přesouvat z akcií do dluhopisů. To je ostatně důvod, proč se akciím posledních pár měsíců nedaří.

Cena zlata prudce stoupla

Události na Blízkém východě a vzrůstající geopolitické napětí prospívá zlatu. Cena zlata se v říjnu krátce dostala až na 2000 dolarů za unci. K této hranici se za poslední tři roky přiblížila už několikrát a vždy následně zase korigovala dolů. Uvidíme, jestli tomu tak bude i nyní, nebo zda tentokrát zlato prolomí psychologickou hranici a posune svá maxima výše.

Cena ropy poklesla

Ropa nejprve v reakci na vypuknutí války na Blízkém východě podražila k 90 dolarům za barel, posléze ale cena klesla k 80 dolarům za barel, takže oproti ceně na konci září nakonec ropa o 10 % zlevnila. Díky tomu za poslední měsíc mírně zlevnily i pohonné hmoty na čerpacích stanicích. Cena elektřiny na burze Power Exchange Central Europe nepatrně poklesla (o 2,4 %), cena plynu naopak lehce stoupla (o 2,5 %).

REKLAMA

Koruna dál oslabuje

Česká koruna v říjnu dál oslabovala v očekávání, že ČNB brzy začne snižovat úrokové sazby. Kurz eura už se přehoupl přes 24,50 a kurz dolaru přes 23 korun. Dá se předpokládat, že tlak na českou korunu bude nyní nějakou dobu přetrvávat – minimálně do doby, než začnou snižovat úrokové sazby také americký Fed a Evropská centrální banka. A to se zatím zdá v nedohlednu. Nicméně tato situace se může rychle změnit. A také může do hry vstoupit ČNB a intervenovat ve prospěch koruny. Rozhodně se nedá s jistotou říkat, že koruna bude dál oslabovat, má k tomu však nyní všechny předpoklady.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *