Pondělí 16. září. Svátek má Ludmila.

Cena ropy prudce klesla. Jde však především o technický výprodej

Investice Saxo Bank 03.08.2018 | 12:06 0 Komentářů
  • Ropa je po růstu ceny v červenci opět na defenzivní trajektorii. WTI i Brent se obchodují nyní v pásmu a volatilitu způsobuje zejména tradiční nízká letní likvidita trhu.
  • Pokles ceny ropy Brent spustilo dosažení psychologické hranice 75,35 dolarů za barel, která smazala zhruba polovinu předchozího červencového propadu ceny. Krátkodobý výhled proto obrátil směrem dolů, čímž zlomil dosavadní rychle rostoucí trend.
  • Navíc cenu ropy oslabily i obavy z pokračující obchodní války, náznaky zpomalení růstu v Číně a překvapivý nárůst zásob černého zlata v USA.

Názor, že obchodní války oslabují ekonomický růst a tím i poptávka po ropě, je zpět. V cenách ropy se naplno projevila i politika cukru a biče amerického prezidenta Donalda Trumpa. Trh se totiž nejprve domníval, že dialog mezi Čínou a USA bude obnoven, ale později optimismus zmizel, protože se objevily zprávy o tom, že USA zvažují více než zdvojnásobení dosud uvalených sankcí na dovoz z Číny v objemu 200 miliard dolarů. Mělo by jít o reakci na nedávné oslabení čínského juanu, které Číně pomohlo zvrátit negativní dopad dosavadních sankcí.

Bloomberg uvedl, že poptávka po ropě ze strany nezávislých čínských rafinérií pokračuje ve svém zpomalování. Důvodem jsou nedávné změny v daních, zhoršená dostupnost úvěrů a silnější dolar. Po rekordní hodnotě 9,6 milionu barelů denně z dubna se dovoz ropy do Číny v červnu propadl na 8,4 milionu barelů. Nejbližší zpráva o čínském obchodu bude zveřejněna 8. srpna.

Pokles poptávky Číny, největšího dovozce ropy na světě, přišel v kritickém okamžiku. Na vývoj ceny bude záležet na celkovém růstu poptávky v Asii, kterou také ohrožují obchodní války, dále pak na silném dolaru a vyšších nákladech na financování.

Trh prakticky ignoroval měsíční zprávu o těžbě ropy od Energetické observatoře, která uvádí, že americká produkce v květnu klesla o 30 tisíc barelů denně.

Situace není tak dramatická

Navzdory negativním zprávám si proto nemyslíme, že výše zmíněné negativní faktory by měly mít na celkový pozitivní sentiment na ropných trzích zásadní vliv. Během uplynulých čtyř týdnů se totiž sice sázky na růst ceny ropy snížily o 141 tisíc lotů, sázky na pokles ale vzrostly jen o 2 200 lotů. Znamená to, že červencový výprodej byl způsoben zejména likvidací kontraktů spekulujících na růst ceny, ale ne novými sázkami na pokles.

Dokud zůstane cena ropy Brend nad úrovní 71 dolarů, nemyslíme si, že by se situace a sentiment měly nějak změnit. Výpadky v dodávkách ropy ve Venezuele, a brzy i v Íránu, budou představovat podporu pro trh. Podobně tomu bude i u ropy WTI, kde objem zásob ve skladu Cushing, klesá už deset týdnů po sobě. To snížilo celkové zásoby ropy na 23,7 milionu barelů – nejnižší hodnotu od roku 2014.

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.