Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Poptávka po diamantech roste. Přesto zlevňují

Obava, že mladší generace nebude mít k diamantům vztah a poptávka klesne, se ukázala jako lichá. Přesto se diamantový průmysl potýká s problémy.

Nízké ceny a přebytek kamenů, které se namísto diamantů pasují do šperků, tlačí ceny dolů. Největší problémy mají prostředníci, kteří trpí jak poklesem ceny, tak skutečností, že hlavní producent diamantů firma De Beers cenu surových diamantů diktuje ceny svým odběratelům. I De Beers ale minulý týden své ceny snížil. To vedlo k navýšení prodejů na aukci v Botswaně.

Prodejcům luxusních šperků jako jsou značky Tiffani, Cartier a Bulgari se daří odolávat tlakům na ceny. „Existuje tady mnoho hráčů, kteří si vzájemně konkurují. To dává maloobchodníkům obrovskou nákupní moc, kterou mohou používat k udržení cen leštěných kamenů níže, než by měly být,“ uvedl Anish Aggarwal z poradenské firmy Gemdax, která se specializuje na diamantový trh. „V dlouhodobém horizontu je osud De Beers svázán s cenami leštěných kamenů. Krátkodobě mohou na prostředníky tvrdě tlačit, to ale nemůže trvat věčně, pokud to přespříliš nekoresponduje s cenami leštěných kamenů,“ podotýká Aggarwal.

Zdroj: Patria.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.