CZK/€ 24.340 +0,02%

CZK/$ 23.434 -0,18%

CZK/£ 28.149 -0,26%

CZK/CHF 24.685 +0,02%

20. 04. 2017

0 komentářů

Antverpy: evropským městem diamantů „protekly“ diamanty v hodnotě 1,2 bilionu korun

 

Antverpy, nejstarší diamantové obchodní centrum světa, zobchodovaly v roce 2016 o 5 % více diamantů než v předešlém roce. Evropským městem diamantů prošlo 202 milionů karátů diamantů v hodnotě 48 miliard dolarů (zhruba 40,4 tun diamantů za 1,2 bilionu korun). Údaje zveřejnilo Antverpské světové diamantové centrum. Rok 2016 znamenal také větší export leštěných diamantů na čínský trh, který s očekáváním sledují velcí obchodníci s diamanty. Podle China Customs Information Center Čína vloni dovezla leštěné diamanty za 7,02 miliardy dolarů (174,5 miliardy korun), což je o 4,9 % více než v předešlém roce. 

Antverpami projde přes 80 % všech nezpracovaných diamantů

Antverpy jsou již přes 500 let hlavním diamantovým centrem naší planety. V současné době je zde zobchodováváno přes 80 % všech nezpracovaných diamantů a zhruba polovina všech vybroušených diamantů na světě. Antverpská „diamantová čtvrť“ čítá přes 1 500 kanceláří, ve kterých řeší obchody s diamanty kolem 8 000 lidí reprezentujících zhruba 160 národností. Podle Antverpského světového diamantového centra Antverpami v roce 2016 celkem prošlo 190,8 milionu karátů nezpracovaných diamantů a 11,4 milionu karátů leštěných diamantů.

Nárůst obchodů hlásí také Dubajská diamantová burza

Rok 2016 byl úspěšný i pro Dubajskou diamantovou burzu, které během něj přibylo 268 nových členů. Import nezpracovaných diamantů zde meziročně vzrostl o 13 % na 70,1 milionu karátů a export o 26 % na 79,9 milionu karátů. Dubajská diamantová burza letos v březnu oznámila, že počet jejích členů vzrostl na 1 000.

REKLAMA

Obchoduje se na 30 diamantových burzách

Na světě je v současné době 30 diamantových burz. Jako největší bývá označována Izraelská diamantová burza v Ramat Gan nedaleko Tel Avivu, která sdružuje přes 3 100 členů. Antverpy se pyšní tím, že na jejich území sídlí hned čtyři diamantové burzy. „Diamantová burza není jen jeden velký sál, jak si lidé často myslí. Obvykle jde o vysokou budovu, kde jsou stovky kanceláří, přičemž každá se specializuje na určitou kategorii diamantů. Obchoduje se v lotech. Jeden lot je malý pytlík s diamanty o stejné váze a vlastnostech. Mimořádně velké a kvalitní diamanty se ale draží,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který v druhé polovině 90. let jako jeden z prvních českých a slovenských obchodníků začal obchodovat na burzách v Antverpách, Hongkongu a Izraeli.

Velká část prodaných diamantů nachází své místo v investičních špercích, které jsou po celém světě brány jako bezpečná dlouhodobá investice, protože cena těchto vzácných kamenů dlouhodobě roste. „Zájem o investiční diamantové šperky výrazně sílí i v Česku. Abychom uspokojili poptávku, začali jsme dovážet i extrémně vzácné barevné diamanty, které je možné z hlediska výskytu považovat za opravdové výjimky z výjimek. Růžové diamanty bývají obvykle zamluveny ještě před tím, než jsou vůbec vytěženy,“ dodává Alojz Ryšavý.

Obchodovat mohou jen důkladně prověření lidé

REKLAMA

Vstup na diamantovou burzu bývá povolen jen známým a prověřeným obchodníkům. „Abyste se stali členem burzy a mohli jste zde obchodovat, musí se za vás zaručit ostatní obchodníci. Získání členství je určitou poctou, že jste v oboru dostatečně znám a působíte v něm už delší dobu. Je to takový elitní klub, který mezi sebe nepřijme každého. Například v Izraeli bývá během vstupních rozhovorů používán i detektor lži,“ dodává Alojz Ryšavý.

Tisková zpráva ALO jewelry CZ, s. r. o.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pražská burza - Burza cenných papírů Praha - Burzovní palác - akcie, dluhopisy, deriváty

Kde brát peníze? Na burze přece…

Kde bankovní financování nestačí, nastupují kapitálové trhy. Na burzu vstupuje sociální síť Pinterest, Lyft, má ho následovat Uber. Vlastníci těchto firem chtějí prodat akcie, které se začnou, bude-li úpis úspěšný, obchodovat na burze.

Text: Radovan Novotný

10. 05. 2019

Brazilská vlajka - Brazílie

Akciové fondy: Brazílie vystřelila Latinskou Ameriku do výšin

Brazílie se odklonila od komunistických experimentů a zvolila pravicového prezidenta. „Nemůžeme pokračovat ve flirtování se socialismem, komunismem a levicovým populismem,“ uvedl Jair Bolsonaro, nový brazilský prezident ve svém prvním projevu. Brazilské akcie a s nimi podílové fondy reagují růstem.

Text: Petr Zámečník

31. 10. 2018

Elon Musk – geniální průšvihář, jehož tweety stojí miliony dolarů

Elon Musk – jméno, které se v poslední době vyskytuje ve všech médiích. Zajímá jak ekonomy, automobilové fanoušky, tak i a vesmírné nadšence. Ale nejen ty. Nemusíte být blázen do moderních technologií a studovat osídlení Marsu, abyste o něm v poslední době alespoň něco nezaslechli. Ale kdo vlastně je […]

Text: Monika Lukešová

22. 10. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *