CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

09. 08. 2017

0 komentářů

Největší těžař diamantů plánuje provozovat CO2 neutrální doly

 

Největší světový těžař diamantů De Beers chce do 5 let provozovat první doly na světě, které neprodukují oxid uhličitý. Na vývoji spolupracuje s uznávanými vědci. CO2 neutrální doly má zajistit kimberlitová hlušina, do které budou pouštěny všechny zplodiny vzniklé při těžbě diamantů. Podle Alojze Ryšavého, obchodníka s diamanty a majitele ALO diamonds, se musí provozovatel dolu vypořádat s vyšší finanční náročností této nové metody. Příliš vysoké náklady mohou být totiž důvodem pozastavení projektu.

Loading



 

Kimberlit váže uhlík

Hornina s názvem kimberlit je známa díky podzemním kimberlitovým komínům, které vznikly sopečnou činností a obsahují velké množství diamantů. Vědci se nyní snaží využít schopnosti kimberlitu vázat uhlík, a vytvořit tak CO2 neutrální doly, které by v tomto ohledu nezatěžovaly životní prostředí. Z historického pohledu jde o první takto rozsáhlý vědecký výzkum zaměřený tímto směrem. „Technologie na minerální karbonaci známe již nějakou dobu, zatím ale nebyly vyzkoušeny na kimberlitové rudě. Našim hlavním úkolem je modifikovat známé technologie tak, abychom získali maximálně efektivní a ekonomicky přijatelné řešení. Věříme, že se nám to podaří do pěti, maximálně deseti let,“ dodává Evelyn Mervinová, vedoucí projektu.

Revoluce v těžebním průmyslu

Vědci odhadují, že kimberlitová hlušina, která zůstane v okolí dolu po roční těžbě diamantů, má potenciál navázat emise, které vzniknou během 10leté těžby. Nově vytvořená technologie by podle vedení výzkumného projektu mohla být využita i při těžbě niklu a platiny. „Věříme, že náš výzkum bude úspěšný a že způsobí revoluci v celém těžebním průmyslu tím, že nebudeme zanechávat žádnou uhlíkovou stopu,“ dodává generální ředitel De Beers Bruce Cleaver.

REKLAMA

Rozhodne i finanční náročnost

Minerální karbonace probíhá samovolně v přírodě. Horniny na povrchu Země reagují s oxidem uhličitým. Cílem probíhajícího výzkumu je maximální zefektivnění člověkem řízené karbonace na co nejvyšší úroveň. Aby se ale řešení v diamantovém těžebním průmyslu celoplošně rozšířilo, musí být jeho finanční náročnost přijatelná. „Peníze budou rozhodně hrát důležitou roli. Těžba diamantů je extrémně finančně náročná a ne každý diamantový důl je rentabilní,“ uvádí Alojz Ryšavý, který s diamanty obchoduje již více jak 20 let. Dále upřesňuje: „Jen přípravné práce před letošním otevřením nového diamantového dolu Gahcho Kué v Kanadě stály v přepočtu 19 miliard korun.“

Tisková zpráva: ALO diamonds

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Alojz Ryšavý: Diamanty nejsou investice jen pro bohaté

Investice do diamantů a šperků by se mohla pohybovat až kolem 10 % investičního majetku. Jsou lepší investiční diamanty, nebo diamanty zasazené ve šperku? A je vhodnější kupovat spíše menší, nebo větší kameny? V rozhovoru odpovídá Alojz Ryšavý, zakladatel a majitel ALO diamonds.

Text: Petr Zámečník

22. 06. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *