CZK/€ 24.670 +0,08%

CZK/$ 23.067 -0,29%

CZK/£ 29.002 +0,34%

CZK/CHF 23.990 -0,06%

Text: David Martan

02. 02. 2017

0 komentářů

Správa rozpočtu podle Talmudu

 


 

Na začátek je třeba říct, že jediný správný a univerzální přístup neexistuje. Už jen z důvodu různého věku, příjmů a potřeb jednotlivce, které se mění i s životní situací (manželství, děti, ztráta zaměstnání), proto není možné doporučit pouze jeden jediný přístup. Pojďme se společně podívat na pár vybraných, které vám mohou pomoci se alespoň nasměrovat, protože držet se špatného plánu je lepší než se nedržet žádného (v našem případě nic neušetřit).

Židovský Talmud, který ačkoliv je velmi starý, lze pro svou univerzálnost stále použít. Jedná se o notoricky známé třetiny:

  • Půda (pozemky, nemovitosti)
  • Rezerva (dluhopisy, fondy, zlato, diamanty)
  • Obchod (podnikání, akcie)

Než začneme třetinami, je třeba si uvědomit, že základní myšlenkou tohoto konceptu je nevsadit všechno na jednu kartu, ale postupně diverzifikovat.

Půda jako pozemky a nemovitosti

Dnes do této kategorie reálně budou spadat hlavně nemovitosti. Pozemky jsou sice zajímavým dlouhodobým nemovitým aktivem, bohužel pro běžného člověka (myšleno s českým mediánovým platem) budou spadat spíše do kategorie spekulace. Zajímavé (vzhledem k nízkému riziku propadu ceny) pozemky jsou z logiky věci drahé a těžko si na investiční pozemek vezmeme dlouhodobý úvěr s tím, že se možná někdy prodá dráže. Na druhou stranu, při dobré znalosti konkrétního prostředí, se může jednat o dobrou investici; například se objevují dlouhodobé pronájmy polí zemědělcům apod.

Při současných úrokových sazbách může nemovitost zajistit dlouhodobou rezervu. Je ovšem nutné zvážit i četná negativa. Častý model nákupu bytu v kombinaci s hypotékou a nájemníkem, který hypotéku splácí lze doporučit hlavně mimo Prahu, kde lze dosáhnout podstatně lepší doby návratnosti investice.

REKLAMA

Samozřejmě i v Praze je tento model častý, ale doporučil bych vše dobře propočítat a koupit byt v lokalitě, kde i za 20 či 40 let (tj. návratnost investice) lze předpokládat vysoké ceny nemovitostí, což znamená v centru či jeho rozšířeném okkolí.

Developerské projekty ve vesnicích kolem Prahy či dokonce někde v poli u silnice jsou sice finančně zajímavé a lze je doporučit například jako startovací byt. Nicméně bych byl opatrný při nákup takové nemovitosti jako formy spoření na důchod, protože existuje veliké riziko poklesu poptávky v dané lokalitě apod.

Vytvoření rezervy

Další třetinu směřuje do středně až dlouhodobé rezervy. Po strmém růstu cen drahých kovů se začalo ve velkém prodávat zlato. Tradiční finanční poradci doporučují podíl zlata v portfoliu do cca 5 % celkového jmění. Musíte mít ale na paměti i nevýhody, které držení zlata přináší, jako jsou například náklady na skladování či žádný průběžný výnos.

Prodejci zlata a souviseních produktů doporučují podíl zlata i ve výši 30 % a více tj. celá rezerva. Z mého pohledu se tak vysoký podíl vyplatí jen při očekávání zásadních světových změn, ale hodnocení jejich pravděpodobností je na každém z nás.

REKLAMA

Vedle zlata a dalších drahých kovů může být zajímavým investičním nástrojem také diamant. Nicméně pro zachování zajímavého roční zhodnocení musíme nakoupit kámen o minimální velikosti 1 karátu tj. cca 200 tisíc korun a více. To znamená pro běžného střadatele nedostupnou investici.

Šperky s diamanty jsou vhodné jako ta „nejželeznější“ rezerva. Přesto jsou šperky pro dlouhodobou investici opět nevhodné. Vysokou cenu šperku tvoří z velké části práce zlatníka a navíc DPH, což už nám při následném prodeji nikdo nezaplatí, nejedná-li se ovšem o ceněnou starožitnost.

Mimo drahých kovů, které se dnes doporučují jen jako doplněk portfolia, jsou logickou volbou pro rezervy dluhopisy a různé fondy. Zde je na výběr spousta možností od nákupu fondů přes banku po nákup specializovaných fondů pomocí ETF přímo na burze.

Třetinu tvoří obchod

Na stupnici rizikovosti stojí třetina obchodu jednoznačně na nejvyšší příčce pomyslného žebříčku, ale zároveň i na stupnici potenciálního zisku. V dnešní době tato záložka obsahuje opravdu široké množství možností. Můžeme si zvolit podnikaní pomocí vlastní firmy nebo investovat napřímo do konkrétní společnosti či společností.

V případě, že naší hlavní obživou je zaměstnání, pak přichází nejčastěji v úvahu nákup akcií či komodit. Musíme ovšem připustit i spekulaci na růst či pokles krátko či střednědobém horizontu. Alternativou mohou být i ETF fondy (tedy fondy obchodované na burze), kde lze spekulovat na růst či pokles celých odvětví či komodit, které se běžně obchodují pomocí derivátů spíše v krátkodobém horizontu.

A jak jste na tom vy či vaši klienti? Vychází vám portfolio zhruba na třetiny?

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Podařil se zastavit pokles cen kryptoaktiv?

Vypadá to, že rychlý pokles kryptoaktiv v posledních dvou týdnech se prozatím zastavil. Bitcoin v minulém týdnu zaznamenal velký výprodej, který začal nad 33 800 americkými dolary a ve čtvrtek se na platformě eToro dostal až na 26 350 dolarů. Během víkendu se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.