Středa 19. února. Svátek má Patrik.

Odhad růstu ekonomiky ministerstva financí se snížil

Ve své makroekonomické prognóze změnilo MF svůj předpoklad růstu ekonomiky. A to z 2,6 procenta na 2,5 procenta. Zárověň ministerstvo upravilo i odhady na příští rok, tam se prognóza zlepšila z 2,4 procenta na 2,5 procenta.

Na hospodářském růstu by se měla především podílet domácí poptávka, a to v čele s výdaji na spotřebu domácností a zvyšující se investiční aktivita firem a vládních institucí. Podle prognózy MF by se mohla nezaměstnanost v příštím roce snížit až na 3,3 procenta.

Nebezpečí pro makroekonomický vývoj by mohla představovat různá vnější rizika, například důsledky referenda o setrvání Velké Británie v EU, nebo zpomalení čínské ekonomiky. Výraznou roli by mohla hrát i změna hospodářské politiky USA a také blížící se volby v Německu a Francii.

Ministerstvo financí dodává: „Riziko rovněž spatřujeme v případné materializaci rizik ve finančním sektoru v některých zemích Evropské unie, souvisejících nejen s vysokým podílem nesplácených úvěrů v bilancích některých velkých evropských bank, ale též ohledně budoucího vývoje ziskovosti a kapitálové přiměřenosti.“

Zdroj: ČTK

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.