CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 23.377 -0,22%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.385 -0,16%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 08. 2023

0 komentářů

Komentář: Americké mezipřistání, desetina spotřebitelů nebude schopna splácet své závazky

 

Larry Summers z Harvardské Univerzity, bývalý člen Obamovy administrativy, nedávno prohlásil, že s řízením inflace v USA je to jako s letadlem: jde o to, aby nedosedlo příliš tvrdě (recese), ale aby ani nepřeletělo přistávací ranvej (pokračující vysoká inflace). Aby na ni jen měkce dosedlo (plynulý přechod do další fáze ekonomického cyklu). A dodal, že je stále ještě těžké odhadnout, jak to dopadne.

Loading



 

Ekonomika USA udivuje svou pokračující odolností. Navzdory zvyšování sazeb (hypoteční úrok zafixovaný na 30 let je dnes okolo 7 %) stále vytváří dostatečný počet nových pracovních míst. Zdá se, že problém je strukturální, protože některé její sektory i nadále robustně rostou. Vysoké úrokové míry nemají například vliv na klíčové tahouny americké ekonomiky jako třeba high-tech firmy, jejichž rozvahy bobtnají naakumulovanou hotovostí. Hlavní meziroční inflační indexy, PPI a CPI, stejně jako inflace potravinářských výrobků, v prvním pololetí postupně, ale vytrvale, měsíc po měsíci klesaly. FED na tento vývoj reagoval dočasným zastavením zvyšování sazeb. Mnozí se domnívají, že diskuse o tvrdém či hladkém přistání již ztratila smysl.

Inflace se však v červenci překvapivě vrátila na scénu. Ukazatel CPI meziročně stoupl o 3,2 %, když v červnu stoupl pouze o 3 %. PPI vzrostl o 0,8 %, přičemž v červnu vykázal růst pouze o 0,2 %. Jedna vlaštovka samozřejmě jaro nedělá, ale FED již připustil další možné zvýšení sazeb a newyorská burza ihned reagovala poklesem hlavních indexů.

Sedm procent amerických spotřebitelů dnes není schopno splácet svou hypotéku nebo půjčku na koupi auta. Pro ekonomiku, jejíž HDP je tažen domácí poptávkou a v níž jediným hodnotným aktivem mnoha rodin je pouze jejich dům či byt, je to problém. Neschopnost amerických spotřebitelů splácet tyto úvěry se na začátku roku 2024 zřejmě dostane až nad 10 %.

Americká ekonomika dnes prochází jakýmsi strnulým letním mezipřistáním. Otázka jejího tvrdého či hladkého přistání zřejmě ještě s konečnou platností zodpovězena nebyla.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Cena bitcoinu je dnes v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes dopoledne středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, kolem 1 520 000 korun. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021 (viz graf analytické platformy CoinGecko níže). V dolarech dnes bitcoin překonal rovněž psychologickou úroveň, 65 000 dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *