CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 08. 2023

0 komentářů

Komentář: Americké mezipřistání, desetina spotřebitelů nebude schopna splácet své závazky

 

Larry Summers z Harvardské Univerzity, bývalý člen Obamovy administrativy, nedávno prohlásil, že s řízením inflace v USA je to jako s letadlem: jde o to, aby nedosedlo příliš tvrdě (recese), ale aby ani nepřeletělo přistávací ranvej (pokračující vysoká inflace). Aby na ni jen měkce dosedlo (plynulý přechod do další fáze ekonomického cyklu). A dodal, že je stále ještě těžké odhadnout, jak to dopadne.

Loading 

Ekonomika USA udivuje svou pokračující odolností. Navzdory zvyšování sazeb (hypoteční úrok zafixovaný na 30 let je dnes okolo 7 %) stále vytváří dostatečný počet nových pracovních míst. Zdá se, že problém je strukturální, protože některé její sektory i nadále robustně rostou. Vysoké úrokové míry nemají například vliv na klíčové tahouny americké ekonomiky jako třeba high-tech firmy, jejichž rozvahy bobtnají naakumulovanou hotovostí. Hlavní meziroční inflační indexy, PPI a CPI, stejně jako inflace potravinářských výrobků, v prvním pololetí postupně, ale vytrvale, měsíc po měsíci klesaly. FED na tento vývoj reagoval dočasným zastavením zvyšování sazeb. Mnozí se domnívají, že diskuse o tvrdém či hladkém přistání již ztratila smysl.

Inflace se však v červenci překvapivě vrátila na scénu. Ukazatel CPI meziročně stoupl o 3,2 %, když v červnu stoupl pouze o 3 %. PPI vzrostl o 0,8 %, přičemž v červnu vykázal růst pouze o 0,2 %. Jedna vlaštovka samozřejmě jaro nedělá, ale FED již připustil další možné zvýšení sazeb a newyorská burza ihned reagovala poklesem hlavních indexů.

Sedm procent amerických spotřebitelů dnes není schopno splácet svou hypotéku nebo půjčku na koupi auta. Pro ekonomiku, jejíž HDP je tažen domácí poptávkou a v níž jediným hodnotným aktivem mnoha rodin je pouze jejich dům či byt, je to problém. Neschopnost amerických spotřebitelů splácet tyto úvěry se na začátku roku 2024 zřejmě dostane až nad 10 %.

Americká ekonomika dnes prochází jakýmsi strnulým letním mezipřistáním. Otázka jejího tvrdého či hladkého přistání zřejmě ještě s konečnou platností zodpovězena nebyla.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Poselství a nutnost 5S jsou stála aktuální

Jedna z dnes celosvětově rozšířených metod zvyšování produktivity nese označení „5S“. Jde o dobré hospodaření na pracovištích, a to se ve výsledku odráží v nákladech a rentabilitě. Tisknou-li se například zbytečné kopie, ve vytištěném jsou chyby, musí se to opravit a předělávat, stojí to peníze. Kdykoliv vznikne chyba, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Odejít do starobního důchodu letos nebo až v roce 2024? Správné načasování je klíčové

Pokud patříte mezi lidi, kterým vzniká nárok na starobní důchod v období do konce letošního roku, zbystřete. Podmínky toho, kdy je výhodné do důchodu odejít, se změnily. Zatímco loni se vyplatilo odejít do důchodu nejpozději do konce prosince, a to dokonce i do předčasného důchodu, letos je situace […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *