CZK/€ 23.770 -0,08%

CZK/$ 21.797 -0,75%

CZK/£ 26.892 -0,45%

CZK/CHF 23.801 +0,37%

02. 02. 2017

0 komentářů

Nezaměstnanost dosáhla nejnižší úrovně v historii

 


 

Trh práce i nadále odráží pozitivní trend české ekonomiky. S ekonomickým růstem přicházejí nová pracovní místa – nejprve vznikala především v průmyslu, aktuálně stále více zaměstnanců hledají služby. Přesto průmysl – jako největší tuzemské odvětví z pohledu přidané hodnoty i zaměstnanosti – stále poptává velké množství zaměstnanců. Ostatně statistiky zaměstnanosti i přehledy volných pracovních míst to potvrzují každý měsíc. 

S růstem zaměstnanosti a s pokračujícím nedostatkem nových pracovníků roste tlak na růst mezd. Ostatně podrobné údaje za první polovinu roku už jasně naznačily, že mzdy rostou nejen z pohledu celkových (a do značné míry nereprezentativních) průměrů, ale především z pohledu jednotlivých odvětví, oborů i profesí. 

Nepřekvapí proto, že u nejžádanějších profesí, kam patří například pomocní dělníci, dochází k navyšování mezd o více než 10 %. A v letošním roce se tento tlak ještě zvýší. Ostatně zakázkové knihy se (zatím s výjimkou stavebnictví) plní a pro průmyslové firmy se nedostatek zaměstnanců stal druhou největší překážkou pro další růst produkce. 

Je tedy velmi pravděpodobné, že tempo mezd letos dále zrychlí, i když zaměstnanost už poroste výrazně pomaleji než loni. Ostatně lidí bez práce ubývá a firmy už téměř nemají kde nové zaměstnance sehnat. Bylo by proto i logické, kdyby se zvýšila míra fluktuace zaměstnanců s tím, jak si budou firmy zaměstnance přetahovat mezi sebou. Zatímco nezaměstnanost se letos, podle našeho názoru, sníží na konci roku na zhruba 3,3 %, růst mediánových mezd může atakovat hranici 6 %. Samozřejmě v případě nejžádanějších profesí by nemělo překvapit ani dvouciferné zvyšování mezd. 

Petr Dufek
Finanční trhy ČSOB

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kompletní souhrn změn ve státní sociální podpoře, pomoci v hmotné nouzi nebo důchodech

Projděte si přehled všech novinek pro rok 2023 z oblasti státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi důchodů, příspěvku na bydlení, zvýšení minimální mzdy nebo zefektivnění lékařské posudkové služby. V roce 2023 bude vyhlášeno také několik výzev, jejichž prostřednictvím je možné získat dotace z evropských prostředků na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 12. 2022

Komentář z USA: Je třeba očistec, ne peklo

Americký FED si definitivně zvolil cestu do recese, možná již na přelomu roku, možná později v roce 2023. Na rozdíl od evropských centrálních bank má za úkol nejen udržet inflaci v požadovaném koridoru, ale také zároveň udržet nezaměstnanost na uzdě. Ta dosáhla 3,7 %, zatímco inflace se drží na […]

Text: Redakce

Foto: Miroslav Hošek

29. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *