Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Obchodní válka může mít negativní dopad i na ČR, varoval Draghi i Lagardeová

Makro 12.06.2019 | 18:07 0 Komentářů

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi a výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová varují před znepokojujícím vývojem ohledně růstu obchodních cel a bariér.

Obchodní válka mezi USA a Čínou nadále pokračuj a hrozí i obchodní spor mezi USA a Evropou a dalšími průmyslovými zeměmi. Tyto konflikty mohou zpomalit ekonomický růst. Rizikem pro Českou republiku mohou být americká cla na evropská auta.

Globální růst je už více než šest let poměrně slabý a největší ekonomiky světa budují nové obchodní bariéry, případně jejich budováním hrozí. A to může být začátek něčeho jiného, co může širším způsobem ovlivnit nás všechny,“ citoval server CNBC Lagardeovou.

Vezměte si příklad České republiky. Přímý export aut a automobilových částí z České republiky do USA je velmi nízký – menší než desetina procenta HDP. To znamená, že tradiční analýza, která spoléhá na obchodní statistiku naznačuje, že Česká republika by měla být vůči předpokládanému zvýšení amerických cel na auta v podstatě imunní. Tak to ale není,uvedla Lagardeová. „Náš výzkum ukazuje, že Česká republika bude těmito cly v celé Evropě čtvrtou nejvíce zasaženou zemí. Proč? Protože velký objem přidané hodnoty České republiky je začleněn do vývozu aut z dalších zemí do USA,“ dodala šéfka měnového fondu.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.