Čtvrtek 19. září. Svátek má Zita.

Varování Lagardeové z Mezinárodního měnového fondu: Ekonomický výhled se zhoršuje

02.10.2018 | 11:12 0 Komentářů

Generální ředitelka Christine Lagardeová včera ve Washingtonu varovala před zdravím globální ekonomiky řkouc, že ekonomický růst má možná již svůj vrchol za sebou.

Generální ředitelka MMF Christine Lagarde, zdroj: MEDEF via Wiki Commons

Generální ředitelka MMF Christine Lagarde, zdroj: MEDEF via Wiki Commons

„Pro většinu zemí je stále těžší kráčet vstříc větší prosperitě; ekonomické prostředí se totiž začíná měnit,“ řekla ředitelka MMF a dále dodala, že ekonomické prognózy, které by měly být zveřejněny příští týden, budou méně optimistické. Kritické faktory, které byly na začátku roky vnímány jako jisté riziko, se začaly zhmotňovat a projevovat jako reálné problémy.

Poznámky šéfky MMF pravděpodobně nastavily tón, ve kterém se bude vést výroční zasedání Mezinárodní měnového fondu příští měsíc v Indonésii, kde se sejde většina světových ministrů financí a centrálních bankéřů, aby prodiskutovali a zhodnotili zdraví ekonomiky a priority globálního finančního systému.

V roce 2017 světová ekonomika zažila silný a synchronizovaný růst, během kterého žádná velká ekonomika nezažila recesi. Tento rok ovšem vývoj vyrazil opačným směrem. Rozvíjející ekonomiky a jejich měny čelí problémům v důsledku posilujícího dolaru. Argentina se musela obrátit na Mezinárodní měnový fond pro finanční pomoc a země jako Turecko a Pákistán jsou pod výrazným tlakem.

Lagardeová také vyjádřila znepokojení nad růstem obchodních bariér mezi několika zeměmi. V Japonsku a eurozóně se objevují nové známky zpomalení a zpomalení naznačují i indikátory v Číně.

„Zásadní problém je v tom, že se rétorika mění v novou realitu se skutečnými obchodními bariérami,“ řekla Lagardeová. „To poškozuje nejenom obchod jako takový, ale také investice a průmysl tak, jak roste nejistota.“

 

Zdroj: Wall Street Journal

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.