Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Obchodní válka přitvrzuje

Investice 08.02.2019 | 16:32 0 Komentářů

Americké akciové trhy vstoupily do poslední obchodní seance tohoto týdne se špatnou náladou. Za tou stojí zhoršený výhled na vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump včera odvolal chystanou schůzku s čínským prezidentem Xi Jinpingem.

Ta se měla konat v závěru února a jejím výsledkem mohla být všemi očekávaná obchodní dohoda obou zemí a konec obchodní války. Teď tedy reálně hrozí, že od 1. března dojde ke zvýšení dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 na 25 %. Špatnou náladu podpořil hlavní ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow. Doplnil Trumpova slova o výrok, že je stále značné množství věcí, které musí obě země dohodnout v rámci obchodních jednání. Díky těmto faktorům tak index Dow Jones klesá o 0,8 %, S&P 500 ztrácí 0,7 % a technologický Nasdaq odepisuje 0,7 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 ztrácí všechny sektory. Nejhůře jsou na tom energetické společnosti (-1,3 %). Nedaří se ani finančním institucím (-1 %) či výrobcům luxusního zboží (‑1 %).

Evropské trhy se opět připojují ke globální negativní náladě. Hlavní index Stoxx 600 je aktuálně slabší o 0,6 %. V trojici poražených sektorů jsou telekomunikační firmy (-1,1 %), finanční instituce (-0,8 %) a technologické firmy (‑0,8 %).

Pražská burza dnes za mírně podprůměrné obchodní aktivity oslabila o 1,3 %. Největšími propadlíky dne jsou likérka Stock Spirits (-3,7 %), pojišťovna VIG (-2,6 %) a technologický Avast (-2,3 %). Naopak nejlépe se daří textilce PFNonwovens, která posiluje o 1,2 %.

JIŘÍ KOSTKA, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.