CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

27. 12. 2017

0 komentářů

Nové povinnosti pro investiční poradce již od 3. ledna 2018

 

Investičním zprostředkovatelům přibudou od 3. ledna 2018 nové povinnosti. Zákon o podnikání na kapitálovém trhu ukládá investičním poradcům například povinné pojištění, které uhradí případnou škodu klienta, složení odborné zkoušky či placení registračních a udržovacích poplatků.

Loading 

Investiční poradci navíc nebudou smět klientům nabízet akcie nebo firemní dluhopisy bez prospektu. „V portfoliu zprostředkovatelů zůstanou některé cenné papíry, hypoteční zástavní listy a dluhopisy s prospektem schválené Českou národní bankou. To, že stát omezuje pravomoci investičních zprostředkovatelů, naznačuje, že nevěří jejich odbornosti natolik, aby zachoval původní rozsah investičních nástrojů, ke kterým mohou poskytovat své služby,“ vysvětluje právník Jan Tábořík.

Omezení nabídky má podle mluvčího Českého spořitelny Filipa Hrubého usnadnit klientům orientaci v nabízených produktech. „Jedním z účelů aktuální regulace je zvýšení transparentnosti. Pro klienty bude nyní mnohem jednodušší porovnávat nabídky investičních zprostředkovatelů,“ míní Hrubý.

Odbornou způsobilost investičních zprostředkovatelů má zajistit povinná zkouška. „Testování budou pořádat osoby akreditované Českou národní bankou. Otázky, jež prověří znalosti investičních zprostředkovatelů a osob, pomocí kterých vykonávají svou činnost, pak připraví Česká národní banka ve spolupráci s ministerstvem financí. Za úspěšné absolvování zkoušky získají příslušné osoby certifikát,“ vysvětluje advokát Jan Tábořík. Zkoušku nemusejí skládat poradci, kteří již složili makléřskou zkoušku.
Zdroj : iHNed.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Na co se připojistit před cestou na dovolenou?

Součástí každé dovolené v zahraničí by mělo být kvalitní cestovní pojištění. Jednou z jeho nejdůležitějších součástí je kvalitní krytí léčebných výloh, které se vztahuje na úrazy a náhlá onemocnění. Kromě toho je dobré zvážit situace, pro které se vyplatí sjednání různých připojištění. Týká se to například cest do […]

Text: Redakce

03. 06. 2024

Rizika nového spoření DIP: Pozor na šmejdy, varují experti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) představuje od prvního ledna nový způsob zajištění na penzi. Rozšiřuje tak okruh možností spoření na stáří o produkty bankovního a investičního typu. Stát tedy nově umožňuje čerpat daňovou podporu celkem na čtyři produkty. Ke stávajícímu penzijnímu připojištění a životnímu pojištění přibyl DIP a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *